ANKARA HABERLERİ

Uygulama öncesi yol gösterilmeli

Hürriyet Haber
29.06.2011 - 00:00Son Güncelleme :

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tütün ve alkollü ürünlerle ilgili yönetmeliğin uygulama öncesinde uygulayıcıların esnafa yol göstermesi ve rehberlik etmeleri gerektiğini belirtti.

Hürriyet Haber

Palandöken, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) hazırladığı Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 7 Temmuz’da uygulanmaya başlayacağını hatırlattı.

Ağır cezalar

Yönetmelikle son derece yüksek para cezalarının öngörüldüğünü belirten Palandöken, esnafın zor durumuna düşmemesi için kolluk kuvvetlerinin yol gösterici olması gerektiğini kaydetti. Yönetmeliğin uygulanmasına çok az bir süre kalmasına rağmen, esnafın zihnindeki soruların giderilmediğini savunan Palandöken, şöyle devam etti:

Yumuşak geçiş

“Her ne kadar yönetmelik yükümlülüklerinin yerine getirmesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor olsa da esnaf için yumuşak bir geçiş sağlanmalıdır. Uygulayıcılar, esnafa yol göstermeli, yapıcı tutum sergileyerek yönetmeliğe uyum sağlayabilmeleri için rehberlik etmelidir. Esnafın yönetmeliğe uyabilmesi için akla gelen ilk yöntem ceza olmamalıdır. Yönetmelik, ilk denetimlerde ceza kesilmede 15 günlük bir uyarı süresini öngörüyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uygulama öncesi yol gösterilmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı