ANKARA HABERLERİ

Üstün zekalı çocuklar Ankara’da toplanacak

Fevzi KIZILKOYUN/DHA
19.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Hacettepe Üniversitesi’ndeki bilim adamlarından oluşan ekip, 81 ili tarayıp dahi çocukları belirleyecek, ardından çocukları aynı kampuste toplayıp, yeteneklerine göre özel eğitim verecek. Proje ile beyin göçünün önlenmesi hedefleniyor.

Fevzi KIZILKOYUN/DHA

Hacettepe Üniversitesi, “Türkiye’deki üstün zekalı çocukların değerlendirilmesi” projesini hayata geçiriyor. Üniversite bünyesindeki bilim adamlarından oluşan ekip, 81 ili tarayıp dahi çocukları belirleyecek, ardından aynı kampuste toplayıp, yeteneklerine göre eğitim verecek. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Üstün zekalı çocuklar Türkiye’nin özvarlığıdır. Yabancılar hemen yakalayıp alıyor. Türkiye’den tarihi eser çalınmış gibi bir durum. Şimdi bu değerlerimize sahip çıkma zamanı” dedi.

Yeteneğe göre eğitim

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demirer başkanlığındaki üniversite ekibi, 81 ili tarayıp 5-19 yaş arası üstün zekalı çocukları belirleyecek. Ardından belirlenen dahi çocuklar, kampuste toplanacak ve yeteneklerine göre eğitime tabi tutulacak. Projeyle Türkiye’den oluşan beyin göçünü önleyip, her alanda üstün yetenekli insan yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, şunları söyledi:
“Yüzlerce dahi çocuğumuz kayboluyor, şimdi bu değerlerimize sahip çıkma zamanı. Hacettepe Üniversitesi sahip olduğu eğitim imkanları ve kadrosuyla üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların kendilerine uygun eğitimleri sağlayabilecek ve bu çocukların ülkemize kazandırılmasında gerekli her türlü katkıları yapabilecek en önemli kurumların başında geliyor.”

Beyin göçü önlenecek

Beyin göçü yüzünden her sene binlerce üstün zekalı ve üstün yetenekli başarılı öğrencinin Türkiye’den yurt dışına gittiğini kaydeden Prof. Dr. Tuncer, şöyle devam etti:
“Giden öğrencilerin çoğu gittikleri ülkeye yerleşerek potansiyellerini bulundukları ülke için kullanıyor. Bu durum, ülkemizdeki en değerli hazinelerimizden yararlanamadığımız anlamına geliyor. Bazı ülkelerde 11 yaşındaki üstün zekalı öğrenciler üniversitelerden dersler alabilmekteyken, ülkemizin eğitim sistemi de bu tür bir uygulamaya imkan veriyor. Bu nedenle ilk ve orta öğretim düzeyindeki tüm aşamalarda üstün yetenekli öğrencilere eğitim verebilmenin yanı sıra üniversite öğretim üyeleri ile bu öğrencilerin sürekli iletişim içerisinde olmaları öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri açısından yararlı olacağı rahatlıkla söylenebilir.”

Enderun örneği

ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler başta olmak üzere dünya üzerindeki çeşitli devletlerin üstün zekalı öğrencilerin eğitimine büyük önem verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tuncer, “Esasen Osmanlı dönemindeki Enderun sistemi bu öğrencilerin eğitimi için birçok devlete ilham kaynağı oldu ve Enderun’daki eğitim sistemi tüm yönleriyle analiz edildi” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üstün zekalı çocuklar Ankara’da toplanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üstün zekalı çocuklar Ankara’da toplanacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı