Üstün zekalı çocuklar Ankara’da toplanacak - Ankara Haberleri
Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Üstün zekalı çocuklar Ankara’da toplanacak

  Fevzi KIZILKOYUN/DHA
  19 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2012 - 06:13

  Hacettepe Üniversitesi’ndeki bilim adamlarından oluşan ekip, 81 ili tarayıp dahi çocukları belirleyecek, ardından çocukları aynı kampuste toplayıp, yeteneklerine göre özel eğitim verecek. Proje ile beyin göçünün önlenmesi hedefleniyor.

  Hacettepe Üniversitesi, “Türkiye’deki üstün zekalı çocukların değerlendirilmesi” projesini hayata geçiriyor. Üniversite bünyesindeki bilim adamlarından oluşan ekip, 81 ili tarayıp dahi çocukları belirleyecek, ardından aynı kampuste toplayıp, yeteneklerine göre eğitim verecek. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Üstün zekalı çocuklar Türkiye’nin özvarlığıdır. Yabancılar hemen yakalayıp alıyor. Türkiye’den tarihi eser çalınmış gibi bir durum. Şimdi bu değerlerimize sahip çıkma zamanı” dedi.

  Yeteneğe göre eğitim

  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demirer başkanlığındaki üniversite ekibi, 81 ili tarayıp 5-19 yaş arası üstün zekalı çocukları belirleyecek. Ardından belirlenen dahi çocuklar, kampuste toplanacak ve yeteneklerine göre eğitime tabi tutulacak. Projeyle Türkiye’den oluşan beyin göçünü önleyip, her alanda üstün yetenekli insan yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, şunları söyledi:
  “Yüzlerce dahi çocuğumuz kayboluyor, şimdi bu değerlerimize sahip çıkma zamanı. Hacettepe Üniversitesi sahip olduğu eğitim imkanları ve kadrosuyla üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların kendilerine uygun eğitimleri sağlayabilecek ve bu çocukların ülkemize kazandırılmasında gerekli her türlü katkıları yapabilecek en önemli kurumların başında geliyor.”

  Beyin göçü önlenecek

  Beyin göçü yüzünden her sene binlerce üstün zekalı ve üstün yetenekli başarılı öğrencinin Türkiye’den yurt dışına gittiğini kaydeden Prof. Dr. Tuncer, şöyle devam etti:
  “Giden öğrencilerin çoğu gittikleri ülkeye yerleşerek potansiyellerini bulundukları ülke için kullanıyor. Bu durum, ülkemizdeki en değerli hazinelerimizden yararlanamadığımız anlamına geliyor. Bazı ülkelerde 11 yaşındaki üstün zekalı öğrenciler üniversitelerden dersler alabilmekteyken, ülkemizin eğitim sistemi de bu tür bir uygulamaya imkan veriyor. Bu nedenle ilk ve orta öğretim düzeyindeki tüm aşamalarda üstün yetenekli öğrencilere eğitim verebilmenin yanı sıra üniversite öğretim üyeleri ile bu öğrencilerin sürekli iletişim içerisinde olmaları öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri açısından yararlı olacağı rahatlıkla söylenebilir.”

  Enderun örneği

  ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler başta olmak üzere dünya üzerindeki çeşitli devletlerin üstün zekalı öğrencilerin eğitimine büyük önem verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tuncer, “Esasen Osmanlı dönemindeki Enderun sistemi bu öğrencilerin eğitimi için birçok devlete ilham kaynağı oldu ve Enderun’daki eğitim sistemi tüm yönleriyle analiz edildi” dedi.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  
  AnkaraBugün26 ºCParçalı Bulutlu
  • Pazr26 ºC
  • Pzts22 ºC
  • Salı24 ºC
  • Çarş25 ºC
  • Perş26 ºC
  • Cuma21 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı