Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Üniversiteli kızların 'çıplak masaj' zaferi

  18 Kasım 2012 - 13:50Son Güncelleme : 18 Kasım 2012 - 13:58

  İZMİR’de, Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümü’nde okuyan kız öğrencilerin, 1.5 aylık stajlarında ’çıplak masaj’ yapmamaları durumunda sınıflarını geçemediklerini, staj için gönderildikleri otellerde ise karşılarına çırılçıplak çıkan erkeklerin tacizine uğradıklarını iddia ederek suçladıkları sözleşmeli eğitmenler N.A. ve ablası M.A.’nın, öğrenciler aleyhine açtığı toplam 160 bin liralık tazminat davası mahkemece reddedildi.

  Yaklaşık 4 yıldır süren hukuk mücadelelerinde haklı bulunmalarına yıllar sonrada da olsa çok sevindiklerini söyleyen kız öğrencilerden T.B. "En azından bizden sonraki kız öğrenciler bu tür baskılara maruz kalmadan, sadece eğitimlerini almış oldular" dedi.

  Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümü’nde eğitim gören 7 kız öğrenci ve velilerinin şok etkisi yapan ’çıplak masaja zorlanma’ iddiaları, 2008 yılının mart ayında bir televizyon kanalındaki programda dile getirildi. Kız öğrenciler, 1.5 aylık staj döneminde hocalarından, Ege ve Akdeniz bölgesinde bağlantı kurdukları otellerin sauna ile hamamlarında turistlere masaj yaparak eğitimlerini tamamlamaları için baskı gördüklerini, uymayanların ise sınıflarını geçemediklerini ileri sürmüştü. Öğrenciler ayrıca, staj koşullarını kabul eden kız öğrencilerin, masaj sırasında çırılçıplak erkek turistlerin tacizine uğradığını iddia etti.

  ÖĞRENCİLERE 160 BİN TL’LİK DAVA

  Suçlanan sözleşmeli eğitmenler N.A. ve kardeşi M.A., iddialarını televizyon programlarında da dile getiren öğrencilerden E.A., T.B., M.Y. ve C.G. hakkında, avukatları Ahmet Ökten aracılığıyla İstanbul Bakırköy 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 160 bin lirlık tazminat davası açtı. Avukat Ökten mahkemeye verdiği dilekçede, N.A ve M.A.’nın idari soruşturmaya tabi tutulduklarını, soruşturma süresince ücretsiz izinli sayıldıkları için maddi kayıp yaşadıklarını, ayrıca manevi çöküntü içerisine girdikleri için de psikolojik tedavi görmek zorunda kaldıklarını ileri sürdü. Ayrıca, bekar olan müvekkillerinin iddialar üzerine tehdit aldığını, medeni durumlarının da yaşadıklarından etkilendiğini öne sürdü.

  Yaklaşık 4 yıldır süren dava sonunda sözleşmeli eğitmenler N.A. ve kızkardeşi M.A.’nın, öğrencilerden 160 bin lira tazminat talepleri, hakim tarafından reddedildi.
  KIZ ÖĞRENCİLER KARARA SEVİNDİ

  Hukuk mücadelelerinde yıllar sonra da olsa haklı bulunmalarına çok sevindiklerini söyleyen kız öğrencilerden T.B., "İddiaları dile getirdikten sonra büyük tepki aldık. Bizlere hakarete varan saldırılarda bulundular. Güçlükle eğitimlerimizi tamamladık. Ama yılmadık. Bizce büyük bir zafer kazandık. En azından birden sonraki kız öğrenciler bu tür baskılara maruz kalmadan, sadece eğitimlerini almış oldular" diye konuştu.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 13 Yorum }
  • moonlight nyc 19.11.2012 01:02:08
   Utanmazlar.Hem suclu hem guclu...Yok yaa.Bir'de kizlarin parasini alacaklar!
  • acar çelik 18.11.2012 23:17:32
   Bu öğretmenlerin kamuya açık yerlerdeki panolarda teşhir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • fahrettn kck 18.11.2012 22:06:28
   buradaki öğretmenlerin öğrencilere kurs adı altında vermek istedikleri nedir acaba?birde bular sahiden de öğretmenmidir yoksa bazı yerlerde polislerin bastığı sözde masajcı takımı öğretmenlermidir acaba?
  • Ömer Tunçsel NERNEKLİ 18.11.2012 21:53:12
   Bir dakaika yahu.Öğrencileri mi mahkemeye vermişler!...Öğrencilerden karşı atak bekliyorum.Kimse boyle birşeyi tasvip etmez.!..
  • recep ivedik 18.11.2012 21:24:41
   Askerde gıda mühendisine nasıl ki karavanaya onbaşı yapıyorlarsa işletmelerde de benzer mühendisliklerde ofiste sekreter yada dışarıda ofisboy yapıyorlar. Bu sorun düzelmez. Stajerler zaten bedava çalışıyor, staj zorunluluk. İşveren hatır gönüle çalıştırıyor. böyle olunca da suistimal ediliyor.
  • hakan bey 18.11.2012 20:59:27
   Staj kople kaldırılmalı zaten özel kurumların bedava işçisi durumunda gördüğü kişiler stajerler. Ben ücretli öğretmenim 2003 mezunuyum. böyle bir haksızlık varmı stajım da kalkmamış daha. 10 yıllık öğretmenim. Bilmem anlatabildimmi derdimi
  Sayfa Başı
  HaberlerAdanayurt yangınıPYDEl BabTrumpABDABD seçimleri