KIRIKKALE HABERLERİ

Üniversitede AR-GE ve Tasarım Merkezi olma süreci

DHA
11 Mart 2017 - 11:58Son Güncelleme : 11 Mart 2017 - 11:59

Üniversitede AR-GE ve Tasarım Merkezi olma süreci

DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Üniversitesi'nde AR-GE ve Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Şehit Aydın Çopur Salonunda gerçekleştirilen toplantıya akademisyenler, öğrenciler ve sanayiciler katıldı.

Kırıkkale Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin Kırıkkale'deki AR-GE ve Tasarım Merkezi çalışmaları ile ilgili olarak “Biz de kamu-üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Çalın hocamla firma ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. İlimizde şu anda AR-GE ve Tasarım Merkezi bulunmuyor ancak bu kapasitede olan 3-4 firma tespit ettik. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa sürede ilimize de bir AR-GE ve Tasarım Merkezi kurulacaktır" dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk tarafından AR-GE ve Tasarım Merkezlerine sağlanan destekler ve başvuru süreci konulu bir sunum yapıldı. AR-GE çalışmalarının ülkelerin gelişmesi için en gerekli faktörlerden biri olduğunu belirten Öztürk, “Mesela Kore'de birkaç tane çok büyük marka var. Bu markaların mali gücü dünya üzerindeki 180 ülkenin %80'ini 90'ını satın alabilecek seviyededir. Bu seviyeye gelmelerinin en önemli sebebi araştırma ve geliştirme faaliyetlerine gösterdikleri ilgi ve alakadır. Bizim de amacımız dışarıya karşı yapabileceğimiz şeylere para ödememek ve bizim de dışarıya satabileceğimiz markalar oluşturmaktır" dedi.

Başvuru sürecine değinen Fatih Kemal Öztürk, “Bize başvurunuzu yaptıktan sonra 5 iş günü içinde AR-GE ve Tasarım Merkezi olabilmek için temel şartları taşıyıp taşımadığınızı size bildiriyoruz. Temel şartları taşıyorsanız görevlendirmiş olduğumuz konusunda uzman iki akademisyen bazı kriterleri esas alarak sizin bu işe fiziksel ve ruhsal olarak uygun olup olmadığınıza karar veriyor. Uzman akademisyenler tarafından hazırlanan rapor bize ulaştırılıyor. Son olarak değerlendirme komisyonumuzda çalışmalarınızla ilgili bize bir sunum yapıyorsunuz. Biz de kararımızı size söylüyoruz" şeklinde konuştu.

BİR ÇOK AVANTAJI VAR

AR-GE ve Tasarım Merkezi olmanın avantajlarına değinen Fatih Kemal Öztürk, “Yapmış olduğunuz bütün AR-GE ve tasarım harcamalarının tamamını yıl sonunda kurumlar vergisinden indiriyorsunuz. Bu merkezlerde çalışan personelin SGK işveren prim hissesinin yarısını devlet karşılıyor. Bunların yanı sıra gelir vergisi stopajı desteği, damga vergisi istisnası, gümrük vergisi istisnası var" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Üniversitede AR-GE ve Tasarım Merkezi olma süreci hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2017 tarihinde saat 11 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversitede AR-GE ve Tasarım Merkezi olma süreci haberi güncellenecektir.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Temmuz 2017, Cuma
  • İmsak
   03:22
  • Guneş
   05:28
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   20:18
  • Yatsı
   22:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı