Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Umre'de deve idrarı içen iki Türk hastanelik oldu

  19 Nisan 2012 - 10:51Son Güncelleme : 19 Nisan 2012 - 10:51

  İki yurttaşın umre ziyareti sırasında hadislerde yazdığı gerekçesiyle deve sütü ve idrarı içtiği, Türkiye dönüşlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Umrecilerin, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü kadar tehlikeli ve bulaşıcı “alk humra” virüsünü kaptıklarından endişe ediliyor.

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre; Türk umreciler, kendi olanakları ile gittikleri Suudi Arabistan’da umre ziyaretleri sırasında, birçok hastalığa iyi geldiği yönünde bilgiler içeren hadislere dayanarak, bedevi kervanlarındaki develerin taze sağılmış sütlerini ve idrarlarını içtiler. İddiaya göre umre kafilesine eşlik eden imam da süt ve idrardan içti. Umrecilerden bazıları ülkeye döndüklerinde yüksek ateş, kanama diatezi ve karaciğer enzimlerinde saptanan yükselmeler nedeniyle sağlık merkezlerine başvurdu. Sütün sağılması sırasında, devede bulunan Suudi Arabistan kökenli, insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği belirtilen “alk humra” virüsünün umrecilere bulaştığından endişe ediliyor.

  Bayındır Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, “Alk humra yüzde 25 ile 35 oranında ölüm riski taşıyor. İnsandan insana kan yoluyla geçmesi durumunda ise tıpkı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsünde olduğu gibi ölüm riski katlanarak artıyor” dedi. Emekli müftü, CHP Milletvekili İhsan Özkes, “ Böyle bir hadis varsa hadis değildir, uydurmadır. İçen de cahildir” değerlendirmesini yaptı.

    

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 260 Yorum }
  • a. s. 19.4.2012 22:46:17
   önder tosun: peygamber adına söylenen bir çok hurafe var, kendisi tarafından da yalanlanmış temizlenmiş kendisinden sonra gelenler yalandan hadislerin sayısını arttırmaya devam etmişler.ortada hadis diye söylenenlerin yüzde 1i gerçek yüzde 99u çakma. islam fıkıh değil kurandır,fıkıh yorumdur değişir
  • kutsal savaşcı 19.4.2012 22:44:17
   Yıl 2012 Dünyanın en geri kalmış ülke ve insanlarının neden müslüman ülkeler ve insanları olduğunu anlatan bir olay daha, düşünüyorum öyleyse varım.
  • kadir topcu 19.4.2012 19:49:16
   dınımız bir damla ıdrarın bile abdes bozdugunu söylerken dınımız insan saglıgına önem verırken nasıl olurda ıdrar için der. bazılarıda bunu olayı savunmus ya aklım almıyor önder tosun hadıs yalan degıl benzer ayetler var demıs merak ettım hangı ayetmıs o ıdrar ıcın dıyen sagdan soldan duyup knsmyn
  • Mustafa Kemal 19.4.2012 19:44:23
   Ortada koskoca KURAN dururken, hadis niye okursunki! Kuran (tovbe) yetersizmiki hadislerler ugrasirsin? Her yil toplum dahada cahillesiyor! Belkide birileri bunu istiyor!
  • Tevhid Davası 19.4.2012 19:38:09
   '' Alk humra '' virüsünden dolayı haratsızlanmışlar...Chpli vekilde hemen hadis uydurmadır diyor )) Deve idrarı içmek farz değil sünnet değil...Kimseye içirmiyorlar adamlar istemiş içmek lakin başka bir vürüsten etkilenmişler.İdrardan değil...
  • önder tosun 19.4.2012 19:36:23
   İSLAM KURAN+HADİS+FIKIH.TIR........!BOŞUNA HADİSLER YALANDIR UYDURMADIR DEMEYİN..ÇÜNKİ O HADİSLERE BENZER AYETLER KURANDADA VARDIR!
  Sayfa Başı
  HaberlerSpor Toto Süper LigABDYangınfaciazeynel balcıdolarkur