YOZGAT HABERLERİ

Uluslararası Bozok Sempozyumu başladı

DHA
03.05.2018 - 13:20Son Güncelleme :
DHA

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT (DHA)-BOZOK Üniversitesi tarafından 3-5 Mayıs günleri arasında düzenlenen, ‘Bölgesel Kalkınma ve Sosyo-Kültürel Yapı’ konulu, 3. Uluslararası Bozok Sempozyumu başladı.
Bozok Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla başlayan sempozyumda, Yozgat’ın sosyoekonomik durumu, tarımsal faaliyetler ve istihdam olanakları ile Yozgat’ın bugünü ve yarını ele alınacak. Bu gün düzenlenen açılış programına, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Komutanı Bilgihan Yeşilyurt, fakülte dekanları, daire müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, amaçlarının Yozgat’ın tarihini ve kültürünü hem ülkeye hem dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek “Yozgat’ın sahip olduğu imkanları harekete geçirmek için halkla ve kurumlarla işbirliği yapmak gerekiyor. Yozgat’ın dinamikleri henüz harekete geçirilebilmiş değil. Yozgat’ın yer altı tarihi yeryüzünden çok daha eski ve çok daha zengindir. Yeraltı tarihi eğer ortaya çıkarılabilir ve tanıtılabilirse Yozgat’ı bilim dünyasında ve ekonomik alanda tanıtmak noktasında çok büyük bir gayret yerine getirilmiş olacaktır” dedi.
Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun, Yozgat’ta yapılmasının hem üniversite hem de il açısından önemli olduğunu söyleyen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ise yaptığı konuşmasında, “Kalkınma ne bir kurumun işi, ne de bürokratların işi. Kalkınma halkın işidir. Ancak halkın işi olan bu kalkınmayı da harekete geçirecek potansiyeli kinetiğe çevirecek konuda sistemdir. Sisteminiz insanları yönlendirir ve yönetirse, desteklerse orada bakarsınız ki belli bir hareketlilik ve gayret oluşur. Bunun nihayetinde de ortaya hem ekonomik hem de sosyal değerler çıkar” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uluslararası Bozok Sempozyumu başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı