Bumerang
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

PKK'dan büyük tehdit

 
Saygı Öztürk / sozturk@hurriyet.com.tr
PKK’nın, Van ve Hakkari Bölgesi eylemlerini yürüten “Kalareş Grubu” tarafından dağıtılmaya başlanan bildiride, seçimlerle ilgili istekleri belirtildi. CHP, MHP, DYP ve AKP’nin adaylarının DTP adayları lehine çekilmelerini istedi. Bildiride isteklerini yerine getirmeyenlerin “Ölümle karşı karşıya olduğunu bilmelidir” deniliyor.

Milletvekili Genel Seçimlerinde, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) bağımsız adaylarını destekleyecek olan PKK, bunu yayımladığı bildirilerle Güneydoğu halkına duyurmaya çalışırken, diğer partilerden aday olanların da adaylıktan çekilmemeleri için ölümle tehdit etti.

PKK’nın Van, Hakkari illerindeki eylemlerden sorumlu olan ve bulundukları Kalareş kampının adını veren ve bildirilerde “Kalareş Komutanlığı” adını kullanan PKK’lılar, yöre halkının ve milletvekili adaylarının ne yapmaları konusunda da uyarılarda bulundu. Van, Hakkari yöresinde dağıtılan, parti genel merkezlerine de ulaştırılan bildirinin bir örneğine de “hurriyet.com.tr” de ulaştı.

PKK AMBLEMLİ HPG DAMGALI

 PKK’nın “Kalareş Grubu”nun Hakkari ve Van’ın köylerinde dağıttığı PKK amblemli, “Halk Savunma Birliği” adını verdiği silahlı kanadı “HPG” damgalı bildiriler, vatandaşlar tarafından güvenlik güçlerine getirildi. Seçimlerle büyük bir tehditle karşı karşıya olduklarını belirten vatandaşlar, bildiriler konusunda siyasi parti yetkililerini de haberdar ettiler.

Güvenlik yetkilileri, bildirilerin PKK’lılar tarafından dağıtıldığını, bildirilerin geniş kitlelere ulaştırılması konusunda da teröristler arasında telsiz konuşmaları yapıldığını söylediler.

KERKÜK KONUSU

Dağıtılan bildirilerde Kerkük’te yapılacak Kürt referandumunu erteletmek yapılmaması için Türkiye’nin elinden geleni ardına koymadığı belirtildi, “Kandil Dağı ve Zap kampları gerekçe yapılıp Güney Kürdistan işgal edilmek istenmektedir. Diğer yandan Irak, İran, Suriye ve Türkiye anlaşma ve müzakereler içerisinde olmaları da bunların bir sonucudur.

APO’NUN ZEHİRLENMESİ

Bildiride, önderleri olduğu belirtilen Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği, Kürtlere dönük gözaltı ve tutuklamaların arttığı, yayın organlarının kapatıldığı belirtildi, “Ateşkes kararımıza rağmen yüzlerce ifade edilecek imha operasyonları yapıldı” denildi.

SİYASİLERE ÖLÜM TEHDİTLERİ

Bildiride yaklaşan seçimlerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de belirtildi. Tehdit dolu bildiride şöyle denildi:

“Bu uyarımızdan sonra bildiride belirttiğimiz faaliyetler içinde olanlar cezalandırılacaktır. Hareketimize ve partimize zarar veren şahsiyetler hiçbir şekilde affedilmeyecektir. Ölümle karşı karşıya olduğunu bilmelidirler.”

“FESİH ETSİNLER”

Bildiride, “seçime ilişkin bazı hususları da belirtmekte fayda vardır” denildi ve yapılması gerekenler şöyle belirtildi:
“DTP dışında, Van ve Hakkari’de CHP, MHP, DYP ve AKP adayları kendilerini fesih edip Kürt halkına desteklerini sunmaları gerekmektedir. Tüm halkımız Kürtlüğünü sandıklarda muhakkak göstermelidir. Aksi yaklaşımlar gelişecek olursa yaklaşımlarımız farklı olacaktır.”


  Yorum Sayısı 3 / 154     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
erol yüce ('1955EROL' tüm yorumları) 14/05/2007 - 22:02
TERÖRİST OLDUKLARI NE KADAR AÇIK...BAŞKA BİR ARZUNUZ VARMIYDI! HADİ ORDAN...
DOĞAN KARA 14/05/2007 - 21:57
SİLAHLA DEMOKRASİ OLMAZ YOK EĞER OLACAKSA BİZ DE SİLAHLANALIM
Yigitcan Aydın 14/05/2007 - 21:50
Bu bildiriye uyup görevlerini bırakıp tırsanlar vatan hainidir.Bu çapulcular çok oldular artık.Her Türk vatandaşı kendi üzerine düşen görevleri yaptığı taktirde bu gereksiz adamların lafları boş sözden öteye geçemeyecektir.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 154     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
.                    Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto