Türkvizyon için imzalar atıldı

21 Eylül 2013 - 15:28Son Güncelleme : 21 Eylül 2013 - 16:50

Bu, Eurovision'a alternatif bir yarışma mı olacak.

Türkiye'nin Eurovision Şarkı Yarışması'na bu yıl da katılmayacağını açıklamasından sonra ortaya atılan Türkvizyon Şarkı Yarışması ile ilgili iddialara son nokta...

Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın imza töreni Eskişehir'de yapıldı. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bunun Eurovision'a alternatif olmadığını vurguladı.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Yunusemre Kampusu’ndaki Öğrenci Merkezi’nde yapılan Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın imza törenine Milli Eğitim Nabi Avcı’nın yanı sıra Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ak Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 2011 yılı Eurovision Şarkı Yarışması’ birincisi Azeri sanatçı Nigar Jamal ve Farid Mamadov ile çok sayıda davetli katıldı.

Tören öncesi Türkvizyon Şarkı Yarışması hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlendiğini, Eurovision Şarkı Yarışması’na bir alternatif olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

İlgili kurumların Eurovision’a bakışlarını bilmediğini söyleyen Avcı, şöyle konuştu: "Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin en büyük tanıtım araçlarından bir tanesi müziktir. Dolayısıyla özellikle gençlerimizi içine alan böyle bir projenin gençleri buluşturacağını, gençlerin ortak duygularını ortaya çıkaracağını ve zengin bir kültürel alışverişe yol açacağını ümit ediyoruz. Ayrıca bundan sonraki yıllarda inşallah yeni Türk dünyası kültür başkentlerinde bu etkinliği devam ettirecekler. Bu etkinliği Eurovision’a alternatif olarak düşünmemek lazım. Öyle bir niyetle kurgulanmadı. Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinden birisini yapıyoruz. Bir Eskişehirli olarak Türkvizyon’un Eurovision’un gördüğü ilgiden çok daha fazla büyüğünü hak ettiğine ve ilgi göreceğine inanıyorum. Öyle bir komplekse gerek yok. Eurovision bir tarafta Türkvizyon bir tarafta gibi karşılaştırmaya veya alternatifleştirmeye gerek yok. Türkvizyon kendi markasıyla da Türk Dünyası’nda yerini alacaktır. Eurovision ile ilgili organizasyonlar bildiğim kadarıyla TRT üzerinden yapılıyor. TRT yönetiminin, ilgili kuruluşların aynı zamanda meslek kuruluşlarının Eurovision’a bakışını şu anda bilmiyorum. Eurovision ile ilgili ne karar alırlarsa alsınlar ister katılalım, ister katılmayalım Türkvizyon bunların dışında kendi yolunda, büyüyerek devam edecek diye ümit ediyorum. Bu yarışmada hangi ülkeyi kimin temsil edeceğini bilmiyorum. Bunlar işin heyecanlı kısmı."

TÜRKVİZYON FİNALİ 23 ARALIK’TA

Aralarında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Rusya, Tataristan, Moldova, Ukrayna, Kırım, Bosna-Hersek, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkenin katılacağı yarışma üç aşamadan oluşacak. Yarı finalde 20 ülkenin 8’i elenerek, 12 ülkenin temsilcisi finallere kalacak. Yarı finaller 19-21 Aralık günü, final ise 23 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Türkiye’yi temsil edecek sanatçı ve şarkı ise Anadolu Üniversitesi, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Kral TV işbirliğiyle seçilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 26 Yorum }
 • oz ozgur 21.9.2013 17:05:01
  cografya isminden yola çıkılsaydı daha etkili bir marka olabilirdi.Şu haliyle bizim düzenledigimiz ve ödüllendirecegimiz bir tv yarışması gibi olur.
 • kul derviş 21.9.2013 16:56:34
  Başbakan Erdoğan ın Büyük Türk ve İslam Birliği Liderliği için büyük bir çaba sarfettiğini hepimiz biliyoruz.Geriye tek bir eksik kalıyor,oda ABD,Rusya ve Çin gibi devlere kafa tutabilecek NÜKLEER SİLAHLAR ı elde etmek !!!
 • Nagib Türkgeldi 21.9.2013 16:52:53
  Bir bu kalmıştı. Dış Politika sıfırın altında, Şimdi sırada Müzik organizasyonu var. Onuda yüzümüze gözümüze bulaştırırız..
 • south adb 21.9.2013 16:48:31
  körler sağırlar birbirini ağırlar ... kendimizi kandırmaya ne kadar eğilimli bir toplum olduk ...
 • kemal cengiz 21.9.2013 16:46:54
  AKP'nin yalnizlar korosu; Biri cikiyor, olimpiyatlari alamadik Islami Olimpiyat yapalim diyor (aslinda var zaten!) Digeri cikiyor kendi Eurovision'umuzu kendimiz yapalim adina da Turkovizyon koyalim diyor, Bir baskasi Suriye'ye saldirmadilar biz kendi basimiza saldiralim diyor. Anlayan beri gelsin!
 • Mustafa Kemal 21.9.2013 16:43:31
  Amerika'yi unutmuslar orada da Kizilderiler Turk (kendilerinin haberleri yok ama olsun)
 
HaberlerAbdoulaye BaAlanyasporbekir bozdağbozdağadalet bakanıAlavesAlexis Delgado