Gündem Haberleri

  Türkiye'nin seçmen sayısı: 54 milyon

  19 Temmuz 2013 - 11:07:54

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Türkiye'deki seçmen sayısının toplam 54 milyon 703 bin 164 olduğunu açıkladı.

  YSK Başkanı Sadi Güven, 5 günlük tatil için geldiği memleketi Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kızına ait eczanede basın mensuplarının ziyaret ettiği Güven, son günlerde gündemi meşgul eden iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Güven, “Son günlerde bazı yazılı ve görsel medyada seçim sistemiyle ilgili dışarıdan müdahale ile YSK’nın sistemine girilebileceği ve bu yolla seçim sonuçlarının değiştirilebileceği yönünde iddialar yer almaktadır. Bu iddialar tamamen yersiz ve gerçek dışıdır. YSK, milli iradenin doğru tecellisi için her türlü tedbiri almış ve almaya devam etmektedir. Seçim sonuçları bilgisayara girilmeden önce sandık kurulları tarafından kurul üyeleri ve müşahitlerin huzurunda tespit edilmektedir. Sandık kurullarında yasa gereği siyasi parti üyeleri olduğu gibi siyasi partiler müşahit de görevlendirmektedir. Bunların huzurunda tespit edilen sonuçlar asıldır. Sandık tutanakları yine açık bir şekilde birleştirilmekte ve internet girişine kapalı özel bir ağ ile YSK merkezine ulaşmaktadır. YSK’ya aktarılan seçim sonuçları aynı anda YSK’nın verdiği uç kullanılmak suretiyle siyasi partilerin bilgisayar ağlarına atılmaktadır. Yani tüm siyasi partiler YSK portalı üzerinden ilan edilen sonuçlarla tutanakların aynı olup olmadığını denetleme imkanına sahiptir. Önümüzdeki seçimlerden itibaren sandık tutanakları ilçe seçim kurullarında taranacak, YSK portalında ilan edilen sandık sonucu ile birlikte görülebilecektir. Bütün bu oldular göz önüne alındığında seçim sistemi ile ilgili yazılıma müdahale edilerek sonucun değiştirilebileceğini belirtmek gerçekten uzaktır" dedi.

  "SEÇMEN SAYISINDA MÜKERRER KAYIT MÜMKÜN DEĞİL"
  YSK Başkanı Sadi Güven, yine uzun zamandır öne sürülen seçmen sayılarıyla ilgili iddialara da değindi. 'Seçmen sayılarının gerçeği yansıtmadığı' iddiasını öne sürenlerin MERNİS üzerinde alınan seçmen sayısının doğru olmayacağını, seçmenlerin elle yazılması gerektiğini dile getirdiğini belirten Güven, değişikliklerin günlük olarak seçmen kütüklerine işlendiğinin altını çizdi. Sadi Güven, "Seçmen tespiti, adres kayıt sistemi esas alınarak TC kimlik numarası ile yapıldığından mükerrer kayıt mümkün olmadığı gibi ölüm, seçme ehliyeti veya vatandaşlık hakkını kaybetme veya yeniden kazanma gibi durum değişiklikleri günlük olarak alınıp seçmen kütüğüne işlenmektedir. Elle yazımda ise her zaman mükerrer kayıt imkanı olduğundan elle yazmaya geri dönmek sağlıklı değildir. Bugün itibari ile yurt içi seçmen sayısı 51 milyon 980 bin 193, yurt dışı seçmen sayısı ise 2 milyon 722 bin 981'dir. Seçmen kütüğü her seçim döneminde talepleri halinde iki kez seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partilere dijital ortamda verilmektedir. Partilerin her zaman bu kütükleri kontrol imkanı mevcuttur" diye konuştu.

  "YSK'DA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİNİN KATILMADIĞI HİÇBİR KARAR ALINMAZ"
  Güven, YSK’nın yapısı ile ilgili olarak kamuoyunda bilgi eksikliği olduğunu söyledi. YSK'da çalışmaların şeffaf olduğunu ve kurulda alınan kararların milli iradeyi temsil eden siyasi partilerin temsilcilerinin katılımı ve katkı sağlamasıyla alındığına dikkat çeken Sadi Güven, YSK'nın yapısıyla ilgili bilgiler verdi. Güven, "YSK; 6 Yargıtay, 5 Danıştay olmak üzere 11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluşmaktadır. Ancak ülke seçmeninin yüzde 97-98’ni temsil eden AK Parti, CHP, MHP, BDP ve Saadet Partisi temsilcileri Kurul’un daimi üyesidir. Bu üyeler Kurul’un komisyonlarına ve tüm toplantılarına aktif olarak katılmakta olup, YSK'da siyasi parti temsilcilerinin katılmadığı, katkı sağlamadığı hiçbir karar alınmamaktadır. YSK şeffaf bir şekilde çalışmaktadır. Bu kapsamda seçmenin yüzde 97-98'sini oluşturan, aynı zamanda YSK’da temsilcisi olan siyasi partilerin teknik ekiplerine Kurul’un elektronik yapısı ile ilgili detaylı sunun yapılmıştır. Bugüne kadar sistemde zafiyet olduğu yönünde bu partilerden en küçük bir şikayet gelmemiştir. Seçim sisteminde ABD ve Yunanistan’ın seçim sistemi ile benzerliği olmayıp, bilişim sistemimiz güvenilir yapıdadır. Bu nedenle sistemin güvenliğine ilişkin yazıların gerçekle ilgisi yoktur" şeklinde konuştu.

  "GURBETÇİLER GÜMRÜKLERDE DEĞİL KONSOLOSLUKLARDA OY KULLANACAK"
  YSK Başkanı Sadi Güven, bir başka önemli konu olan yurt dışındaki seçmenlerin gümrüklerde oy kullanmasıyla ilgili de müjde verdi. Yerel seçimlerin dışında yapılacak genel seçimlerde gurbetçilerin artık gümrüklerde oy kullanmayacaklarını, bunun yerine bulundukları ülke ve şehirlerdeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında veya yerel makamların uyun göreceği yerlerde kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini belirten Güven, "Mahalli idareler seçimleri dışında seçimlerde yurt dışında bundan böyle konsolosluklarda, ihtiyaç duyulması halinde ise yerel makamların uygun göreceği yerlere sandık kurmak suretiyle seçimler yapılacak olup, vatandaşlarımız gümrüklere gitmek zahmetinden kurtulacak. Böylece milli iradenin doğru bir şekilde sandığa yansıması sağlanacaktır. Yurt dışında toplam 126 ülke ve 190 temsilcilikte seçim yapılacaktır. Bu konuda YSK ile Dışişleri Bakanlığı çalışmaya devam etmekte olup, zaman zaman büyükelçiler ve konsoloslar ile toplantılar yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda doğru bilgilendirilmeleri için kamu spotları hazırlanmakta olup, çok kısa bir zaman sonra yurt içi ve yurt dışı televizyonlarda yayınlanacaktır" dedi.

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 19 Temmuz 2013 - 11:07:54
  Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
  • Alper Ünal 19.7.2013 12:40:28
   Ben pek anlamadim bu rakami,nufusa dayali kayit sistemine gore 2012'de ulkedeki 18 yasin altindaki nufus 25 milyon kisiydi, 54 milyona 25 milyon eklersen 79 milyon yapar,ulke nufus 76 milyon.3 milyon suni secmen uretilmis derseniz,anlasabiliriz rakamlarda.Der misiniz?Diyebilir misiniz?
  • Semih Kalkanoğlu 19.7.2013 12:36:20
   YALAN. Türkiye'nin yıllık nüfus artış hızı % 0.12 dir. 2007'de 42 milyon seçmen varken, 2011'de 52 milyon oluverdi. Yıllık % 6 artış. Bunun 4 milyonu mükerrer AKP seçmeni. Bunlar için tırnak boyama kaldırıldı. 2015'te seçmen sayısı 47.093.000 seçmen olması gerekiyor.AKP Türk Halkı'nı kandırıyor...
  • murat fehmi beyoğlu 19.7.2013 12:24:23
   milli irade dediğin seçmenın 15 milyonu vergi verenin alınteri evladının nafakasını kesip ödediği paraları yedi akp ye oy verdi ve son 10 senede ıstanbula 7 milyon mesleksız milli iradeyı neden getirdiler kımın parasını yıyor ıstanbul sokaklarında milli irade maaşına %70 zam yaptı meclis gazinosu mu
  • yekta sacci 19.7.2013 12:22:18
   ysk baskanı; herkes dıledıgı sandıkta oy kullanabılıyor, eskıden yoktu, sandıklarda dıgıtal sıstem yokkı o kısının baska yerde oy kullanmadıgını bılemezsın, pusulalarda tc kımlık no yok,54 mılyona gelınce rakam enaz 5 mılyon fazla, lıse, orta,ılkokul ve okumayan cocukları cıkın 50 mılyonu gecmez
  • şevket günal 19.7.2013 12:07:27
   YAYINLANSIN BİZDE GÖRELİM,RAKAM ÇOK YÜKSEK
  • Süleyman Canver 19.7.2013 12:01:31
   Peki kaç kişi Suriyeli kayıt yapıldı?Onuda deyiverin sayın YSK başkanı...
   
  HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya