Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Türkiye'nin Ombudsmanı Mehmet Nihat Ömeroğlu

  28 Kasım 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Kasım 2012 - 12:00

  TBMM Genel Kurulu'nda Kamu Başdenetçiliğine Mehmet Nihat Ömeroğlu seçildi.

  Dördüncü turda yapılan gizli oylamada, milletvekilleri, üçüncü turda en çok oy alan Mehmet Nihat Ömeroğlu ve Halime Nuray Turcan arasında seçim yaptı.
  Kullanılan 279 oyun 258'ini Mehmet Nihat Ömeroğlu, 14'ünü Halime Nuray Turcan aldı. 2 oy boş çıktı, 5 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi oldu.

  Seçimlerde CHP'li milletvekilleri oy kullanmadı.

  Seçimin tamamlanmasının ardından, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

  Avukat Turgut Kazan, TBMM'yi göreve çağırdı
  Dink cinayetine zemin hazırlayanı baş denetçi seçmeyin!
  Haber: Ali DAĞLAR İSTANBUL Barosu'nda 4 dönem başkanlık yapan avukat Turgut Kazan, TBMM'ye çağrıda bulundu. Avukat Kazan, "Dink cinayetine zemin hazırlayan Yargıtay kararının mimarlarından Nihat Ömeroğlu'nu baş denetçi seçmeyin!" dedi. Kazan şu yazılı açıklamayı yaptı:
  HRANT'IN MAHKUMİYETİ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞTI
  "6328 sayılı yasa uyarınca bugün (dün) Kamu Denetçiliği Kurumu'na, TBMM'nce baş denetçi seçilecektir. Meclis İnsan Hakları ve Dilekçe Komisyonlarının oluşturduğu karma komisyon, 3 aday belirlemiştir. Bu 3 adaydan biri Ömeroğlu'dur. Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyeliğinden emekli olan Ömeroğlu, Hrant Dink cinayetine zemin hazırlayan 301 mahkûmiyetine ilişkin Yargıtay Kararının mimarlarındandır. Başsavcılığın itirazı üzerine, Ceza Genel Kurulu'na katılarak itirazın reddiyle, Hrant'ın suçlu sayılması için canla başla çalışmıştır. Ve çok yanlış bir yorum sonucu itiraz reddedilince, Hrant'ı ölüme götüren yol açılmıştır. KADIKÖY'DEKİ NİKAH VE TARAFSIZLIK
  Kamu Denetçiliği Kurumu, bağımsız ve tarafsız olması gereken önemli bir kurumdur. Nitekim, yasaya göre baş denetçi 'görevini tam bir tarafsızlık, dürüstlük, hakkaniyet ve adalet anlayışı içinde yerine getireceğine' ant içecektir. Dolayısıyla, seçilecek kişi bugüne kadar hep tarafsız, hep 'hakkaniyet ve adalet içinde' görev yapmış olmalıdır. Ömeroğlu'nun, Dink kararındaki imzası ile oğlunun Kadıköy'deki nikâhında başbakanın tanıklık yapmış olması, böyle bir görevde ne kadar tarafsız, ne kadar adaletli davranacağını apaçık gösteriyor. Bu nedenle, Ömeroğlu'na oy vermemeleri için, bütün TBMM üyelerini göreve çağırıyorum."


  Mehmet Nihat Ömeroğlu kimdir?

  Antakya'da 1947 yılında doğan Ömeroğlu, Antakya Lisesi'ni bitirdi.
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun olan Ömeroğlu,
  Antakya hakim adayı olarak mesleğe başladı. Ömeroğlu, sırasıyla Lice, Azdavay, Ulukışla, Enez, Pınarhisar, Gaziantep, Bursa hakimliği ile Adalet Bakanlığı Hukuk ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
  Ömeroğlu, 2005 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi.

  ÜÇ ADAY ARASINDAN ÖMEROĞLU SEÇİLDİ

  Türkiyenin Ombudsmanı Mehmet Nihat Ömeroğlu OMBUDSMANLIK YASASI NELER GETİRİYOR

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
  • Barbaros Oner 29.11.2012 01:32:10
   Ombudsman gayri resmi arabulucu demektir veya mahkeme alti arabulucudur ki, basit konularda mahkeme masraf ve zaman kaybi onlensin diye.
  • nail boğday 28.11.2012 10:56:58
   YORUM YAZANLAR öncelikle ombudsmanlık nedir görev ve yetkileri nedir onu öğrenin öyle yorum yapın, gülünç duruma düşmemek için.
  • Ahmet Caymaz 28.11.2012 10:02:30
   Ombudsman Tüketicilerin haklarini koruyan sikayet halinde Tüketicinin haklarini arayan bir kurulus yada sistemdir.Ayni zamanda Tüketicilerle muhatap olan kurumlarida denetler.Bu sistem avrupada yillardir var..fakat bizde ön yargili yaklasiliyor.
  • Tolga TOLGA 28.11.2012 09:59:02
   Oylama bahane resmen atanmış ombudsman işte.
  • alaaddin aksoy 28.11.2012 09:57:11
   bir olay ancak bukadar sulandırılarak sonuçlandırılır.Bu adam şimdi tarafsız olarak ombudsmanlık yapacak heeee
  • EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK 28.11.2012 09:36:51
   Partili Cumhurbaşkanı'ndan sonra Partili Ombudsman'mı?
  Sayfa Başı
  Haberlerkpss sonuçları ne zaman açıklanacakÖSYMözel harekatözel harekat sonuçlarıözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkuru