ÇANKIRI HABERLERİ

Türkiye'de bir ilk; Tren Kütüphane açıldı

DHA
30.03.2016 - 14:14Son Güncelleme :
DHA

Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI (DHA)- ÇANKIRI Belediyesi tarafından 'Çankırı Kütüphaneler Şehri Oluyor' sloganı ile başlatılan Uçak, Tren, Gemi Kütüphaneleri projelerinden ilki olan Tren Kütüphane, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri Muhammed Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz ile bürokratlar ve vatandaşların katılımı ile açılışı yapılan Tren Kütüphane, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve değişik mekanlarda kitap okumayı sevdirmek amacıyla başlatılan çalışmalar, çocuklar tarafından da büyük ilgi görüyor.
Programın açılışında konuşan Belediye Başkanı İrfan Dinç, çocukların dijital dünyanın kurbanı olmaya başladığı günümüzde okuma alışkanlığını kazanmaları ve okumayı sevdirmeyi amaçlayan özgün projeleri hayata geçirmeye başladıklarını belirterek şunları söyledi:

"İçinde bulunduğumuz Kütüphaneler Haftası'nda Tren Kütüphanemizin açılışını yapıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çağımız dijital devrimi yaşıyor. Dijital devrimin en büyük kurbanı ise sevgili yavrularımız. Yavrularımızı geçmişindeki büyük medeniyetin farkında olarak yetişmeleri için ortamlar hazırlamamız lazım. Onlara Fatih'in torunları olduğunu hissettirmemiz lazım. Onun için de okumaları kendilerini geliştirmeleri lazım. Bu tür farklı mekanları çocukların zevkle gelip kitap okuyacağı ortamlar haline getiriyoruz. Bugün tren kütüphanesini yavrularımızın hizmetine sunuyoruz, yakın bir zamanda da uçak kütüphanemizi ardından da gemi kütüphanemizi açacağız. Bunların yanında Çankırı'daki 25 okulumuza Z kütüphane yaptırdık. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerle kendilerini geliştirmiş, tarih şuuru ile bezenmiş bir anlayışla geleceğe hazırlamak için elimizdeki tüm imkanlarımızla çalışıyoruz".

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ise yaşanan terör olaylarının Türkiye'nin gelişimini engellemeye yönelik olduğunu belirterek, "Türkiye'nin en büyük derdi terör belası, terör belası dediğimiz şeyin bilgisizlikten cehaletten geldiğini biliyoruz. Bir tarafta kütüphaneler yapan, eğitime yatırım yapan bir anlayış var. Bu kütüphanelerden yararlanacak çocuklarımız yarın öbürgün bu medeniyetin değerleri içinde yetişecek ve bu ülkenin milletvekilleri, bakanları, bakan yardımcıları valileri olacak. Diğer tarafta okul yakan derslikleri yakan, bizim yaptığımız yolları perişan eden, hava yollarını bombalayan, kitapları yakanlar, en önemlisi Kur'an- Kerimleri yakan, camileri yakanların nesilleri savrulup gidecek. Aramızdaki fark bu. Biz kardeşlerimiz için yavrularımız için sporun olduğu, eğitimin olduğu bu milletin dertleri ile dertlenen bir tasavvura sahibiz. Çankırı Belediyesi'nin farklı tasarımlarla gerçekleştirdiği kütüphanelerin çocuklarımızın gelişimine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tren Kütüphanesi hayırlı olsun" dedi.

Çankırı Tren Kütüphanesi olarak dizayn edilen buharlı tren lokomotifi ve vagonun içinde çocukların rahat bir ortamda kitap okumaları için düzenlemeler yapıldı. İstasyon Meydanında kütüphane olarak konuşlandırılan trenin lokomotifi 1906 yılı Prusya yapımı olup Osmanlı İmparatorluğu tarafından satın alınmış ve uzun yıllar buharlı lokomotif olarak demiryollarında hizmet vermiş. DDY tarafından hurdaya ayrılan lokomotif ve vagon MKE hurdalığına gönderilmek üzere iken Çankırı Belediyesi tarafından kiralanmış ve restore edilerek çocukların hizmetine kütüphane olarak sunuldu. Bakan Yardımcısı Boynukalın, Çankırı Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Ak Parti İl Teşkilatına da ziyaretlerde bulundu. Çankırı Belediyesi'ni ziyaret sırasında Başkan Dinç tarafından hazırlanan ve Türkiye'de yine bir ilk olan ailelerin bir arada spor yapabileceği bir spor kompleksi projesine destek sözü veren Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın'a daha sonra Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi'ndeki eserlerle ilgili sunum yapıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çankırı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çankırı ilinden Türkiye'de bir ilk; Tren Kütüphane açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 14 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'de bir ilk; Tren Kütüphane açıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı