"Türkiye'de 60'tan fazla nükleer bomba var"

01 Aralık 2011 - 12:24Son Güncelleme : 01 Aralık 2011 - 13:09

“Atomic Scientists” dergisinde, ABD'nin Türkiye’de olduğu hep söylenen ama şimdiye kadar detaylarına ulaşılamayan nükleer silah envanterine dair bilgiler yer alıyor.

Vatan gazetesinin “Atomic Scientists” adlı dergide yayımlanan, Robert S. Norris ve Hans M. Kristensen imzalı bir makaleye dayandırdığı haberinde, ABD’nin Türkiye’de olduğu öne sürülen nükleer silahlarına ilişkin bilgilere yer verildi.

Norris ve Kristensen'in araştırmaları sonucunda yayımladığı çalışmada, ABD’nin, Türkiye de dahil birçok Avrupa ülkesinde Soğuk Savaş yıllarından kalan “taktiksel atom bombalarının” ayrıntılı olarak depolandığı yerler ve sayıları veriliyor.

Bu raporu hazırlayanların ABD’nin ilk nükleer bombasını üreten Manhattan Project’de çalışan bilim adamları olması ise daha dikkat çekiyor. Çalışmaya göre Avrupa’daki atom bombaları en yüksek sayısına ulaştığı 1971 yılındaki 7 bin 300 sayısından bu yana ciddi bir düşüş gösteriyor ve şu anki sayısı 150-200 civarında. Bu bombalara Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye ev sahipliği yapıyor.

İNCİRLİK'TE 60-70 BOMBA VAR

Çarpıcı bilgilerin yer aldığı raporda, Türkiye ile ilgili önemli iddialar yer alıyor. Bunlardan bazıları şöyle:

* Nükleer B61 tipi bombaların sayısı 60-70 arasında ve İncirlik’teki ABD hava üssünde bulunuyor. Bu sayı 2001 yılında 90’dı.

* İncirlik’teki durum Avrupa’daki diğer üslerden farklılık gösteriyor ve bunu raporu hazırlayan uzmanlar ‘özel statü’ diye niteliyor. Bunun nedeniyse yaklaşık 50 bombanın taşınabilmesi için ABD savaş uçağı gerekiyor. Ancak bu bombaları taşıyabilecek uçakları İncirlik’e yerleştirme teklifi Türkiye tarafından geri çevrilmiş. Bundan dolayı da İncirlik’e ‘tam NATO pozisyonu’ yerine ‘yarım pozisyon’ deniyor. Bu bombaların kullanılması için başlıkları taşıyabilecek türde ABD savaş uçaklarının önce İncirlik’e gelmesi ve bombaları yükleyerek havalanması gerekiyor.

* Geri kalan 10-20 civarındaki nükleer bombaysa Türk F-16A/B tipi uçaklarla taşınması için dizayn edilmiş.

* Ankara’daki Akıncı Hava Üssü'nde ve Balıkesir’de bulunan hava üslerindeki 40 kadar ABD nükleer silahı, buradaki üsler kapatıldığı için İncirlik’e kaydırıldı. O süreden itibaren İncirlik’teki ‘Türk bombalar’ 10 ile 20 sayısına indirildi.

F-16'LAR 2015'TE DEĞİŞECEK

* Türkiye’deki F-16’lar 2015 itibarıyla ABD’den alınacak 100 JSF (Joint Strike Fighter) tipi uçaklarla değiştirilecek.

* 2006 ve 2008’de Amerikan ordusundan gelen uzmanlar İncirlik’teki 25 nükleer bomba deposunda (WS3 WSVs) denetim yaptıkları da rapor tarafından ilk kez ortaya konuyor. Ankara ve Balıkesir’de ise 6’şar depo bulunduğu ancak içlerinde nükleer silah olmadığı belirtiliyor. Bu depolar “olası saklama yerleri” diye niteleniyor.

* 2001 yılında emekli olan Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Ergin Cilasun “Türkiye’nin NATO nükleer vurma misyonu içindeki görevi bitti” demişti. Ancak ABD Savunma Bakanlığı kaynaklarının uzmanlara aktardığına göre, Türkiye şu an elinde bulunduğu F-16’lar ile bu misyona devam ediyor.

2017’DE YENİ BOMBALAR GELECEK

* Raporda Türkiye’deki B61-12 türü nükleer bomba türlerinin 2017 yılı itibariyle B61-3/4 tipi yeni modellerle değiştirilecek olduğu da ilk kez açıklanıyor. 2015’de başlayacak F-16’ların Amerikan JSF yeni nesil savaş uçaklarıyla değiştirilmesine kadar geçecek süre içinde F-16’ların modernize edilerek bu yeni bomba türlerini taşımalarına imkan verilecek.

* Uzmanlar Türkiye’deki pozisyonu da ‘kafa karıştıcı’ diye niteliyor. Rapora göre, Türkiye’deki durum 1980’lerdeki ‘tam alarm’ şeklindeydi. 1990’larda ‘geri çekilme’ haline geldi. Şimdi ise ‘ihtiyaç olursa İncirlik’ten al’ durumuna geldi. Bu dönemlerde askeri hava taşıtı statüsü, ‘nükleer’den ‘sertifikalı’ olmak üzere farklı tanımlarla anıldığı, şu an için ise ABD kaynaklarınca “nükleer-kabiliyetli” olarak tanımlandığı görülüyor. Bu durum, İncirlik’te bulunan 50 civarındaki bombayı taşıyabilecek Amerikan savaş uçaklarının Türk tarafınca reddedilmesi nedeniyle dünyanın diğer üslerinden farklı, kendisine özgü bir statü ortaya çıkarıyor

* Rapora göre, Türkiye’de sadece “Ceylan” ismiyle bilinen 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesindeki 142. Av-Bombardıman Filosu’nun nükleer silah taşıyabilme özelliği var.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 32 Yorum }
 • Stigmata Stigmata 1.12.2011 16:13:26
  Olurda ilerde Erdoğan gibi her dediklerini yapmayan bir başbakanımız olursa, Türkiye'de nükleer silah var yalanlarına şimdiden kılıf dikiyorlar:)
 • Akın GÜMÜŞ 1.12.2011 16:05:13
  Mantıklı olmak lazım.Ülkemiz konum itibarıyla çok önemli bir yerde.Şunca silah var bunca asker var demek resmen kendini ispiyonlamak demektir.Tabiki sıcak savaşta kullanacağımız silahlar görünenden çok daha fazla. Askerlikte kullandığımız tüfeklerle savaşa gideceğimiz sanmıyorsunuz herhalde :))
 • Fahri Fahri 1.12.2011 15:43:23
  Soz konusu nukleer fuzeler, Amerika Birlesik Devletleri'ne ait olup "Nato Nuclear Sharing" kapsaminda Incirlik'te tutulmaktadir. Aynen bu kapsamda Belcika, Almanya, Italya ve Hollanda'da da ayni fuzelerden var. Bilip bilmeden konusacaginiza biraz arastirma yapin...
 • fairplay mood 1.12.2011 15:43:03
  Bombalar bizde olsa ne olucak sifresini bilmiyoruz diyen arkadaslar var,siz beni guldurdunuz Allahta sizi guldursun , bunlar hep asiri amerikan filmi izlemenin yan etkileri :) Turk gencini yediler hep boyle filmlerle saniyoruz ki bip bip bip bip diye surekli oten nukleer basliklar falan var...
 • Sadece Yorum 1.12.2011 15:40:35
  60 değil 60bin olsa ne yazar, sanki bize ait. Üstelik kendi topraklarımızda olduğu halde kontrol başkasının elinde. Bizi ve çevreyi imha etmesi sadece bir düğmeye basmasına bağlı.
 • kötü kedi şerafettin 1.12.2011 15:37:21
  bombanın üstünde oturmak...ne kadar güvenli ama..
Sayfa Başı
Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM