Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Türk uydusunun uzaydan çektiği ilk görüntüler

  18 Ekim 2011 - 11:45Son Güncelleme : 18 Ekim 2011 - 12:46

  Türkiye'nin uzaya fırlattığı ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ın, dünyanın dört bir tarafından çektiği ilk görüntüler, TÜBİTAK'ın yer istasyonundan başarıyla indirilmeye başlandı.

   TÜBİTAK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından DPT desteğiyle tasarlanıp üretilen Türkiye'nin ilk uzaktan algılama uydusu RASAT'ın uzaydan çektiği ilk görüntüler, 10 gündür Enstitünün ODTÜ yerleşkesinde kurulu binasındaki yer istasyonundan alınabiliyor.

  17 Ağustos 2011'de Rusya'dan uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleştirilen RASAT, Dünya çevresindeki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlıyor ve dün itibariyle dünya çevresinde 900 tur tamamladı.

  Fırlatmadan sonra, RASAT'ın devreye alma işlemleri başlatıldı.

  Uydu ile iletişim kurmak için Ankara'daki ana yer istasyonuna ek olarak, Norveç'in kuzeyindeki Andoya'daki geçici yer istasyonu kullanıldı.

  Geçici istasyon, RASAT ile iletişimi sıklaştırabilmek amacıyla kiralandı. Kutupsal yörüngeye sahip olan RASAT, Ankara'daki ana yer istasyonunun kapsama alanından günde 4 defa geçerken, kutup dairesine yakınlığından dolayı Andoya'daki istasyonun kapsama alanından günde 11 defa geçiyor. Andoya'daki yer istasyonunun kontrolü de Ankara'daki ekip tarafından internet üzerinden gerçekleştirildi.

  RASAT'IN UZAYDAN ÇEKTİĞİ O GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  Fırlatmadan sonra neler oldu?

  RASAT'ın fırlatma aracından ayrılmasından sonra başlayan devreye alma aşamasında, yer istasyonundan uyduya uçuş bilgisayarı yazılımları ile yönelim belirleme ve kontrol yazılımı yüklendi. Uydu, 15 gün içinde yörüngede kararlı bir konumda, görüntü almaya hazır hale getirildi. Uydunun hassas yönelim kipine alınmasının ardından modül ve yer istasyonu testlerine geçildi.

  TÜBİTAK UZAY;da, Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından tasarlanan, üretilen ve test edilen BiLGE isimli uydu görev bilgisayarı, T-REKS isimli X-Bant haberleşme sistemi ve GEZGİN isimli gerçek zamanlı görüntü işleme modülleri ile birlikte, Ankara'daki yer istasyonunun da uydu ile haberleşme testleri yapıldı.

  Devreye alma aşamasında yapılan bu testlerle, TÜBİTAK UZAY'da tasarlanıp üretilen alt sistemlerin uzayda başarıyla çalıştıkları kanıtlanmış oldu.

  Bu işlemleri takiben, dünyanın ve Türkiye'nin çeşitli noktalarından alınan test görüntüleri RASAT uydusundan Ankara'daki yer istasyonuna gönderilmeye başlandı. İlk aşamada alınan görüntüler ile kameranın çeşitli ayarları yapılarak görüntülerin kalitesi artırıldı. Bir yedek güneş paneli haricinde, uydu üzerinde bulunan onlarca modülün planlandığı şekilde çalıştığı görüldü.

  Bazı cihazların testleri ise halen sürüyor. Önümüzdeki dönemde, alt sistemlerin testi, yazılımların güncellenmesi, kameranın kalibrasyonu ve özel manevra testleri gibi çalışmalarla devam edilecek. Arızalı güneş paneli yedekli olduğundan, uydunun çalışması üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmuyor.

  7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı (renkli) görüntüleme yeteneğine sahip, 93 kilogram ağırlığındaki RASAT, hiçbir kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor.

  RASAT;tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

  RASAT uydusunun sistem mühendisliği ve sistem tasarımı yurtdışından herhangi bir danışmanlık ve mühendislik desteği alınmadan, TÜBİTAK UZAY'da görevli Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından yapıldı ve tüm testler Türkiye'de gerçekleştirildi.

  Görev ömrü 3 yıl

  TÜBİTAK yetkilileri, görev ömrün 3 yıl olarak hesaplanan RASAT'ın, Türkiye'nin bundan sonraki tüm uzay projeleri için bir mihenk taşı olarak yeni bir dönemi başlattığını bildirdi.

  Bu proje kapsamında üretilen yeni yerli uydu alt sistemleri, uzayda uçuş tarihçesi kazanıyor. Gelecekte Türk sanayii, üniversite ve araştırma kurumlarının da bu bilgi birikiminden faydalanması hedefleniyor.

  RASAT, gelecek nesil askeri ve bilimsel amaçlı Türk uydu görevleri için, alt sistemlerin uzayda denenmesinde bir test ve doğrulama aracı olarak katkı sağlayacak. RASAT'la ilgili güncel bilgiler ve örnek görüntüler rasat.uzay.tubitak.gov.tr adresinden yayınlanacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 30 Yorum }
  • Yorum Canavarı 18.10.2011 16:57:46
   Yorumları hayretle okudum sizler nasıl insanlarsınız? Atatürk yaşasa utancından ölürdü yaptığınız yorumlardan sonra. <br><br>Devrim arabalarında izlediğim sahne doğruymuş meğer bu ülkede hiç bir başarı cezasız kalmıyormuş.<br><br>Sevineceklerine adeta saldırmışlar. Yazıklar olsun ama durmak yok yola devam..
  • aycan şenergün 18.10.2011 16:46:19
   önemli olan dağları gözlemlemek değil,abd 10 üzeri 19 teorisi ile neredeyse insanların suratındaki beni teşhis ediyor.ayrıca bu rasat uydusunun tek bir parçası yerli imalat değil.müsaade edilen kadar nano teknoloji monte etmek bir buluş değildir.fiyatı 10 krş olan mercimek kondansatör ithal.
  • x men volvorin 18.10.2011 16:33:48
   yorumları gorunce dedim yanlış okudum herhalde uydu bizim degil rum uydusu herhalde
  • Mus Kan 18.10.2011 16:31:53
   çok lüzumsuz yorum yazıyorsunuz arkadaşlar. bu güne kadar babalarımızın dedelerimizin yapamadığını bu gençler yapmış, yapmaya çalışıyor. diyorsunuz el 30 sene önce yapmış. o zaman babalarınız sağ sol kavgası yapıyordu. gidin onları suçlayın. baslangıc bile olsa bizim olan iyidir. sonuna kadar devam.
  • Çetin Akbaş 18.10.2011 16:27:21
   Körü körüne yapılmış bir sürü eleştiri görüyorum. Siz hiç emeklemeden koşan bir çocuk gördünüz mü? 80 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa başarılmış bir şeyi eleştirirken biraz insaf edin. Ayıptır, günahtır. Biraz da gurur duymayı deneyin.
  • Atilla Aktoga 18.10.2011 16:26:16
   Türk uydusu fırlatılınca nasıl oluyor da Rusya'dan fırlıyor, ben de onu anlamadım...
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM