AYDIN HABERLERİ

Türk Kuru Meyveleri Çin’de Tanıtılacak

IHA
29.10.2015 - 09:09Son Güncelleme :

TÜRK KURU MEYVELERİ ÇİN'DE TANITILACAK

IHA

Doğal vitamin deposu geleneksel ihraç ürünlerimiz çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için faaliyet gösteren Kuru Meyve Tanıtım Grubu, hedef pazar olarak belirlediği Çin’in en önemli basın mensupları ve bloggerlarından oluşan 5 kişilik bir heyeti Türkiye’de ağırladı.
Kuru Meyve Tanıtım Grubu tarafından yapılan program çerçevesinde, Türkiye’ye gelen ve İzmir’de bir üzüm işletmesini ziyaret eden misafirler öğle yemeğinde geleneksel Türk lezzetleri ile tanıştıktan sonra akşam da kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve antep fıstığı ile hazırlanan yemek ve tatlıların tadına vardı. Türkiye turu kapsamında incir ve kayısı işletmesi de ziyaret eden Çinli gazeteciler ve yazarlar, daha sonra Aydın’a giderek İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Enstitü’nün kuru incir bahçelerini ziyaret eden misafirler dalından topladıkları incirlerin tadına baktı.
Araştırma İstasyonu sonrasında Efes’e giden misafirler akşam ise Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürcan Şen ve Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Bilge Göksan, Rafael Çikurel ve Eli Alharal’ın ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı.
Çin’i 2015 yılında hedef pazar olarak seçtiklerini belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Çin pazarında 2015 yılında tanıtım faaliyetlerine başlandığını, Çin’de market tadım aktiviteleri, basın toplantıları düzenlendiğini, weibo hesabı oluşturulduğunu ve hediye olarak kuru meyvelerin dağıtıldığı sosyal kampanyalar düzenlendiğini, Çince web sayfasının yayına girdiğini kaydetti. Öz, "Son olarak da Çin’in en önemli basın mensuplarını sektörümüz ve ülkemiz hakkında daha yakından bilgi sahibi olmaları için ülkemize davet ettik. Gelen gazeteciler Çin’de son derece popüler milyonlarca takipçisi olan kişiler. Yazacakları yazılarla, yapacakları yemek programlarıyla Çin’deki pazar payımızın arttırılmasına önemli katkılar sağlamalarını bekliyoruz. Çin’i sektörümüzün 2023 için belirlediği 3 milyar dolar ihracat hedefinde önemli katkı sağlayacak ülkelerden biri olarak görüyoruz" dedi.
2016 yılında Çin’deki tanıtım faaliyetlerine devam etmeyi planladıklarını anlatan Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Öz, 2016 yılında bir başka Uzakdoğu ülkesi Güney Kore’de de bir tanıtım çalışmasına başlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.
ÇİNLİ GAZETECİLER AYDIN’I GEZDİ
Çinli gazeteciler ise, Kuru üzüm ve kuru incir işletmelerimizin aile işletmesi olmasından ve 3-4 kuşağın bir arada çalışmasından çok etkilendiklerini ifade ettiler. Türk kuru meyvelerinin besin değerleri ve sağlığa faydaları konularıyla yakından ilgilendiler. Tüm misafirler ikram edilen yemeklerin ve ziyaret edilen yerlerin fotoğraflarını çekerek sosyal medyada takipçileri ile paylaştı. Heyete İzmir ve Aydın gezilerinde Kuru Meyve Tanıtım Grubu adına Ece Tırkaz eşlik etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Türk Kuru Meyveleri Çin’de Tanıtılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 09 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Kuru Meyveleri Çin’de Tanıtılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı