AYDIN HABERLERİ

Turizm Teröre Kurban Gitti

IHA
18.09.2015 - 13:49 |Son Güncelleme :

TERÖR OLAYLARI TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

IHA

Aydın’ın turizm cenneti Didim’de yabancı turist sayısındaki azalmadan dolayı turizmciler gözlerini yerli turist ve gurbetçi Türk ailelere çevirdi. Yabancı turist sayısının azalmasında, artan terör olaylarının etkili olduğunu belirtildi.
Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, yaptığı açıklamada; "Normalde Temmuz ayına kadar yabancı turistin ağırlığı yüksekti. Fakat ülkedeki seçimlerden sonra gelişen terör olaylarına rağmen dışarıda bir güven problemi doğdu. Bununla ilgili Yurt dışındaki acentalar, Tur operatörleri müşterilerini riskli bir bölgeye gönderdiklerini gördüler. Bu şekilde dışarıya lanse edildi. Tabi sonucunda yabancı turist sayımız düştü. Bununla birlikte Rusya’da da doların paritesinden dolayı bir kriz vardı. Antalya bölgesini etkilimişti bu kriz" şeklinde konuştu.
YABANCI’NIN YERİNİ YERLİ TURİST DOLDURDU
Avrupa’dan gelen turistlerin ülkede gerçekleşen terör olaylarından dolayı azalmaya başladığını söyleyen Alkaner, bunun sonucunda turizmcilerin hem yerli turist hem de yurtdışındaki gurbetçi Türk ailelere yöneldiğini belitti. Alkaner konuşmasına şöyle devam etti; " Yerli pazarda Didim’in sezonu Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Onlarda her ne kadar okullar ertelense de Eylül ayının ilk haftasından sonra artık tamamen çekildiler. Şuanda hem yerli hem de yabancı turist sayısında çok az bir konaklama durumları var. Zaten küçük oteller şuanda tamamen boşalmış durumda. Büyük otellerde ise az sayıda da olsa yabancı turist kalmaya devam ediyor. Özellikle Didim’de İngiliz müşteri pörtföyümüz yüksek. İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar biraz daha fazla olarak otellerde yer buldu. Otellerin genel doluluğu Eylül ayında yüzde 60 ila yüzde 85 arasında değişiyor. Tabi otellerde bayram tatili durumu da var. Bayram tatilinde oteller istediğini alamazsa Ekim ayı tamamen sezonu kapatır. Ekim ayını herkes zarar etmeden geçirmeye çalışacak. Bu sezon dış pazar açısından kötü bir sezondu fakat iç pazar onun yerini doldurdu. Yabancı turist sayısı azalınca işletmeler ister istemez iç pazara yöneldi. İç pazardan gelirini dengelemeye çalıştı. Birçok işletme geçen sezondaki konumunu korudu. Koruyamayanlar da yüzde 10 civarında zarar ettiği görülüyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Turizm Teröre Kurban Gitti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 13 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizm Teröre Kurban Gitti haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:47
 • Güneş
  08:12
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı