ANTALYA HABERLERİ

Türel, Korkuteli İlçesi’nde Muhtarlarla Buluştu

IHA
27.10.2015 - 12:43Son Güncelleme :

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, KORKUTELİ İLÇE ESNAFINI ZİYARET ETTİ

IHA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Korkuteli ilçesi’nde 2 yıl içinde alt yapıya 40 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Korkuteli ilçesi’nde muhtarların sorun, talep ve önerilerini dinledi. Muhtarların kendisinin gerçek mesai arkadaşları olduğunu söyleyen Türel, “Yakın çalışmamızda, birlikte mesai yapmamızda kazanan memleketimiz, halkımız olur” dedi. Her ilçe gibi Korkuteli’nin de kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Türel, “İlçeler içinde ilk sıcak asfalt hizmetini, ilk otogarı, ilk toptancı hali Korkuteli’nde sunabilir hale geldik. Bu hizmetler devam edecek. Yeter ki sizlerle sağladığımız omuza omuza birlik beraberlik devam etsin” diye konuştu.
HİZMET BEKLENTİSİ YÜKSELDİ
Akıllara ‘Bu hizmetler neden önce yapılamıyordu da şimdi yapılabiliyor?’ sorunun geldiğini belirten Başkan Türel, “Hizmet beklentisi yükselince bize gelen talepler de artıyor. Eskiden hizmetin bu kadar yoğun olmadığı dönemde, ‘nasılsa yapılmıyor’ diye talep azlığı söz konusuydu. Şimdi asfalt döktüğümüz yerde dahi sathi asfalt değil, sıcak asfalt istiyoruz talepleri geliyor. Bu bile beklentilerin ne kadar artığının göstergesidir. Sorunlar oldukça birikmiş, coğrafya geniş. Ama çalışan kadrolar olduğu sürece sorunların çözülmesi mümkün. Çalışana Allah da yardım ettikten sonra bunlardan netice almak mümkün. Gece gündüz uyumuyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem yüzölçümü 2 bin metrekare civarındaydı. Şimdi 10 misli daha geniş 22 bin metrekarelik bir coğrafyaya sahibiz. Bunun da hakkını en güzel iyi şekilde vermeye çalışıyoruz.”
MAZERET BELEDİYECİLİĞİ BİZE YAKIŞMAZ
Büyükşehir’in yaptığı alt ve üst yapı yatırımlarının önemine dikkat çeken Türel, Korkuteli’ne 2 yıl içinde sadece alt yapıya 40 milyonluk bir yatırımı sadece ASAT olarak gerçekleştireceklerini söyledi. Muhalif çevrelerin Büyükşehir Yasası’ndan dolayı sanki Korkuteli’nin kaynaklarının Büyükşehir’e gittiğinden bahsettiğini ifade eden Başkan Türel, “Hizmet etmekten yoksun kalanlar, hep mazeret belediyeciliğine sığınmışlar. Önce de böyleydi. Büyükşehir Yasası Meclis’te tartışılıyorken, ben de o zaman belediyelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydım. Bu geniş coğrafyada nasıl hizmet edilebilir ile ilgili tartışmalar yapılıyordu. O dönemki Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Antalya’dan Kaş, Gazipaşa, Akseki’ye hizmet mi gider’ demişti. Biz de demiştik ki yan gelip yatarsan gitmez. Çalışırsan gider. İşte şimdi çalışınca oluyor dememizin nedeni bu. O dönemde de hep mazeret belediyeciğini görmüştük. Mazeret belediyeciliği bize yakışmaz. Biz en güzelini yapacağız. Mazeret belediyeciliği hizmetten yoksun olanların sığınabileceği tek liman. İşte o zaman da bir takım yanlış bilgilerle halkımızı yönlendirmeye çalıştılar. Şimdi de ilçelerin yeni Büyükşehir Yasası’yla kaynakları Büyükşehir’e gidiyormuş. Kaynaklar Büyükşehir’e gittiği için hizmet yapamıyorlarmış.”
KESİLEN PAY 3 MİLYON YAPILAN YATIRIM 40 MİLYON
Korkuteli’nden Büyükşehir’e kesilen pay ile Büyükşehir’in Korkuteli’ne yaptığı yatırımların rakamsal kıyaslamasını yapan Türel, “2014 senesinde Korkuteli Belediye kaynaklarından kesilen Büyükşehir Belediyesi payı 3 milyon 100 bin lira. El insaf, benim Fatih Caddesi’ne yaptığım yatırım sadece 5 milyon lira. Hem bir taraftan ellerindeki kaynaklar Büyükşehir’e gidiyormuş gibi göstereceksin, yapamadığın hizmetlerin mazereti gibi göstereceksin, hem de doğruyu söyleyemeyeceksin. Bu yakışık almaz. Doğruyu söylemeyerek bir takım yanlış bilgilerle halka farklı bir imaj vermek bugün için seni kurtarabilir. Ama gelecekte çıkar birisi gelir der ki, bir senede 3 milyon kesildi ama Büyükşehir’in Fatih Caddesi, Otogar, asfalt, Toptancı Hal yatırımları bir kenara, sadece ASAT olarak içme suyu kanalizasyon, arıtma için yaptığı yatırım 40 milyon” ifadelerini kullandı.
8 MİLYON LİRA ALT YAPI BORCUNU ÜSTLENDİK
Başkan Menderes Türel, “Bu noktada kesilen kaynak yapılan yatırımın yanında devede kulak. Bir de kanun çıkmasaydı ilçe belediyelerin alt yapılarından kaynaklanan ödemeye devam edeceği borç miktarı da var. Korkuteli Belediyesi bir kısmını tamamladığı arıtma gibi yatırımlarını borçlanarak yapmıştı. Büyükşehir Yasası olmasaydı bu borçları kendisi ödemeye devam edecekti. O borçları da biz ödüyoruz. 8 milyon liralık borcu biz üstlendik. Bunları konuşmayacaksınız yapılan yatırımları söylemeyeceksiniz. Sonrada kaynaklar Büyükşehir’e gidiyor diyeceksin. Giden belli gelen belli. Tamam gideni söyle. Kaç para olduğunu ifade et ama geleni söylemezsen ayıp olmaz mı. O yüzden merak etmeyin biz sizler için gece gündüz çalışıyoruz. Bundan da keyif alıyoruz zevk alıyoruz. Bunun onuru şerefi bizler için hayatımız boyunca taşıyabileceğimiz en önemli omuzlarımızdaki apoletlerimizdeki yıldızdır.”
KÖY KONAKLARI YAPACAĞIZ
İlçelerde mahallelere köy konakları yapacaklarının da müjdesini veren Başkan Menderes Türel, “Köy konakları tek başına ev gibi olmayacak. Vatandaşlarımızın düğünlerini yapabileceği, fırında yemeğini pişirebileceği, güvecini pidesini yapabileceği bir köşesinde içme suyunun olacağı bir köşesinde çocuk parkının olacağı kompleksten bahsediyoruz. Planladık önümüzdeki dönemde başlıyoruz. Bunu bütün köylerimizde yapmayı planlıyoruz” dedi.
Başkan Menderes Türel, toplantının ardından Korkuteli esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Türel, Korkuteli İlçesi’nde Muhtarlarla Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 12 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türel, Korkuteli İlçesi’nde Muhtarlarla Buluştu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı