İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Trump ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı

DHA
13.03.2018 - 15:59Son Güncelleme :
Trump ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillersonı görevden aldı
DHA

Hilal Sarı / İstanbul, 13 Mart (DHA) – ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevinden aldı ve yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirdi.
Beyaz Saray’dan verilen bilgiye göre, CIA Direktör Yardımcısı Gina Hapsel ise Pompeo’nun görevine gelerek, istihbarat servisinin tarihindeki "ilk kadın direktör" olacak.
ABD Başkanı Donald Trump, The Washington Post’a yaptığı açıklamada Pompeo ve Haspel’i övdü ve Tillerson hakkında şunları söyledi:
“Rex Tillerson’a da hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Son ondört ay boyunca çok büyük başarılar elde edildi; kendisine ve ailesine iyi dileklerimi sunuyorum.”
Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan bilgilere göre, uzun bir süredir Tillerson ile çatışma halinde olan Trump’ın Tillerson’u “fazla düzen adamı” olarak değerlendiriyordu ve bu nedenle Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmesine ve ticaret anlaşmaları cephesinde sıkı pazarlıklara hazırlandığı bir süreçte değişiklik yapma ihtiyacı hissetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trump ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı