TEKİRDAĞ HABERLERİ

Trakya'daki ilk Güneş Enerjisi Santrali Tekirdağ'da kuruldu

DHA
06.11.2017 - 16:32Son Güncelleme :
DHA

 

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) tarafından hayata geçirilen,  "TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe" Projesi kapsamında Trakya'daki ilk Güneş Enerjisi Santrali (GES) Muratlı İlçesi'nde kuruldu.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından destek verilen ve Muratlı İlçesine bağlı Aşağısevindikli Mahallesi'nde gerçekleştirilen açılış programına, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Tamer Dodurka, M. Zeki Gürcün, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Yrd. Doç. Dr. İpek Elif Atayman, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları,  çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu,Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ'nin idari, teknik personeli, basın mensupları ve Aşağısevindikli Mahallesi sakinleri katıldı.

YILDA 4.700 AĞAÇ KURTARILMIŞ OLACAK
ESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, projenin hayatı geçtiğini belirterek, "Proje kapsamında 600 adet 265 Watt gücünde polikristal güneş paneli ve 5 adet evirici ünite kullanılmıştır. Santral 150 kW'lık kurulu güce sahip olup, bundan elde edilecek enerji, Süleymanpaşa ilçesinin su ihtiyacını karşılayan Aşağısevindikli terfi merkezindeki pompalarda kullanılacaktır. Trakya Kalkınma Ajansı'nın kısmi desteğiyle KDV hariç 721.000 TL'ye mal olan tesiste, yıllık olarak 315 mW (Megawatt) elektrik üretimi planlanmakta olup; bu vesileyle hem elektrik tüketim maliyetlerimizin bir kısmı karşılanacak, hem de yılda 56,5 ton CO2 salınımına engel olunacak ve yılda 4.700 ağaç kurtarılmış olacaktır. Bugün burada açtığımız tesis maddi olarak küçük olabilir bizim için ilk olma ve diğer özellikleri açısından örnek olacak bir tesistir. TESKi olarak bizler de örnek olması açısından bu konuda liderlik göstermiş olup bu proje ile güneş enerjisi yatırımlarına vesile olması niyetindeyiz. Türkiye, en güneyinden en kuzeyine kadar güneşlenme süresi olarak özellikle GES kurulumu açısından Avrupa'ya göre çok daha uygun bir konumdadır. Güneş enerjisi konusunda büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye'de, yıllık güneş enerjisi potansiyeli 380 gW düzeyinde bulunuyor. Tekirdağ'ın ise yıllık Güneş radyasyon değeri ortalama 1400-1450 kWh/m²'dir. Avrupa, günümüzde geçmişte kurmuş olduğu Nükleer ve termik santralleri kapatarak temiz ve tehlikesiz enerji kaynağı olan GES ve RES'e yönlenmektedir. Tekirdağ ve Trakya, artan sanayii atıkları ile günden güne kirlenmekte olup, bu konuda alınan önlemlerin yeterli olmaması nedeniyle daha vahim durumlara gebedir. Bu kirliliği önlemenin bir çözümü olarak öncelikle yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yolları aranmalı, bunun yanında caydırıcı cezalar verilmelidir. TESKİ olarak bu konuda, kurulduğumuzdan beri yeni ve mevcut arıtma tesislerimizin sağlıklı olarak çalıştırılması için büyük uğraşlar sarf edilmektedir. Ayrıca elektriğin üretimi için tüketilen fosil kaynakların azaltılması gerektiğini benimseyerek doğadaki karbon ayak izimizi azalma yolunda gayret göstermekteyiz. TESKİ olarak harcadığımız elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak maksadıyla ilerleyen yıllarda GES ve RES yatırımlarına devam etmeyi planlamaktayız. Temiz çevre, temiz su, yaşanabilir bir Tekirdağ ve Trakya'nın hayal olmadığını göstermek için bütün gayretimizle bu konuda çalışacağımızı belirtmek isteriz" dedi.

DİĞER ALANLARA ÖRNEK OLMASI DİLEĞİYLE EL BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Rüzgar, güneş ve atıklardan yenilenebilir enerji elde edilebilmesi, ekonomiye katkı sağlanması, cari açığın azaltılması, döviz giderlerinin azaltılması, milli kaynakların yerinde kullanılabilmesi için hükümetimiz yerel paydaşlarla beraber bir araya geliyoruz. Böyle örnek projelerle yenilenebilir enerji anlamında desteklerimizi devam ettireceğiz. Doğal kaynaklarımızı ülke ekonomisine kazandırarak, diğer alanlara örnek olması dileğiyle el birliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
"TESKİ'NİN ÇALIŞMALARI İLE ÖVÜNÜYORUZ"
Şahin'in ardından konuşma yapan Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, "TESKİ'nin çalışmaları ile övünüyoruz. Özellikle Muratlı'da çok beğenilen projelere imza atmış olan bir kurum. Bugün burada toplanmamıza vesile olan proje de bu çalışmalara bir örnektir. Tekirdağ'da bir ilk olma özelliği taşıyan bu gibi projelerin devam edeceğine inanıyoruz" sözlerini söyledi.
HER GÜN İÇİN 1 TRİLYONLUK YATIRIM

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ'nin su kalitesi ile Türkiye'de 30 büyükşehir belediyesi içerisinde ilk 3 içinde bulunduğunu belirterek, "Böyle bir tesisin kurulması bizim için çok ümit verici. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin'e projeye verdiği destekten dolayı kutluyorum. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel'e Naip Mahallesi'nde yapılan yol için teşekkür ettim. Siyasi görüşü ne olursa olsun hizmet yapan herkese teşekkür etmek lazım. Ben de buradan kendisine sesleniyorum. Bugün 1300 gündür görevdeyiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 62, TESKİ olarak ta 41 proje olmak üzere toplam 1 katrilyon 250 milyarlık projemiz var. Bu, her gün için 1 trilyonluk yatırım demektir. Hizmetin siyaseti olmaz. Bütün kurumlar bizimdir ve her kurumun yaptığı hizmetten mutluluk duyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış ve temel atma törenlerinde bulunmak üzere Tekirdağ'a geliyor. Hizmetlerimiz devam edecek. Yaklaşık 500 gün daha siyasal bir düşünme yapmadan çalışmaya devam edeceğiz. Ben bu tesisin yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından alkışlar eşliğinde kurdele kesimi gerçekleşti ve projede emeği geçen TESKİ mühendislerine başarı belgeleri takdim edildi.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tekirdağ haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tekirdağ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trakya'daki ilk Güneş Enerjisi Santrali Tekirdağ'da kuruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:59
  • Guneş
   07:43
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı