DENİZLİ HABERLERİ

Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi hastaları bulup iyileştiriyor

DHA
16.05.2017 - 16:04Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ'de Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi, şizofreni hastalarını tedavi ederek topluma kazandırıyor.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi ve Servergazi Devlet Hastanesi bünyesinde Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezleri açıldı. Merkezlerin çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenleyen Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, merkezlerinin açılmasının ardından, toplumdan izole edilen bin 500 hastaya toplum temelli psiko-sosyal destek sağladıklarını belirterek, "Ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinin tedavi etkinliği uzun zamandır tartışılıyor. Bu kurumların hastaya faydalı olmadığı görüşünde birleşen uzmanlar, yeni bir mantığın oluşmasına da katkı sağladı. Toplumdan izole bir şekilde yaşayan hastaların, toplumdan ayrıştırılmalarının daha da zararlı olduğu ve tamamen birçok beceriden yoksun bir hale geldikleri ortada. Bu hastalar sürekli olarak yönlendirilmeye ve aktif kalmaya muhtaç. Ayrıca ilaç kullanan ve tedavisi düzensiz olan hastaların da günlük takibi açısından faydalı olacak bir sisteme ihtiyaçları var. Yeni merkezimiz fazla tanınmıyor. Tedaviye muhtaç insanları tanıyanlar bize ulaşsın. Burada şizofreni hastalarına el sanatlarından, folklor eğitimlerine kadar çok değişik konularda tedavi amaçlı etkinlikler yapıyoruz" dedi.

Servergazi Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nin sorumlu hekimi psikyatrist Erinç Sevim, merkezde toplumdan izole olmuş kişileri tekrar topluma kazandırdıklarını belirterek, "Merkezde hastalara tiyatro, müzik, el sanatları gibi etkinlikler yaptırıyoruz. İlaçlarını doğru şekilde kullanmalarını sağlıyoruz. Ev ziyaretleri yaparak hasta olan kişileri bulup, merkeze gelmelerini istiyoruz" diye konuştu. Daha sonra basın mensuplarına Servergazi Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi gezdirildi.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi hastaları bulup iyileştiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi hastaları bulup iyileştiriyor haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı