İZMİR HABERLERİ TİRE HABERLERİ

Tire'den meraların kiralanmasına tepki

DHA
07.03.2018 - 12:32Son Güncelleme :
DHA

İZMİR İl Mera Komisyon Başkanlığı tarafından 26 Şubat 2018 tarihinde askıya çıkarılan, aralarında Tire ilçesinden 4 kırsal mahalleye ait meranın da bulunduğu arazilerin kiralanmasına yönelik ihale ilanı bilgilendirme metni, köylülerin tepkisini çekti.

Tire'den kırsal Kızılcaavlu, Alacalı, Yeni Çiftlik ve Kireli mahallelerinin farklı parsellerdeki mera vasfındaki arazilerinin yer aldığı ihale ilanı bilgilendirme metni, tepki topladı. Bu 4 mahallenin muhtarı, daha önce ortak basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi. Muhtarlar bugün de Tire Ziraat Odası'nda tepkilerini bir kez daha dile getirdi. Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve 2. Başkanı İsmail Şengül'ün de destek verdiği köylüler arasında; Kızılcaavlu Muhtarı Hüseyin Güngör, Yeni Çiftlik Muhtarı Ali Köklü, Kireli Muhtarı Ahmet Özçelik, Gökçen Muhtarı Süleyman Köseoğlu, Alacalı muhtarına vekaleten köy sakini ve aynı zamanda Ziraat Odası Meclis üyesi Mustafa Sezen ve Yeni Çiftlik sakinlerinden Mehmet Meral yer aldı.

"KÖYLÜNÜN, HAYVAN BESİCİSİNİN GÖRÜŞÜ ALINMADI"

Tire, Menemen ve Foça ilçelerindeki bazı köylere ait meralık alanlarla ilgili olan ihalenin mart ayı sonunda gerçekleşeceğini belirten Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, bu konuda kiralama kararı alınırken ilgili köylerde yaşayan insanların, köylülerin görüşünün alınmadığını belirtti. İbişoğlu, "İlk ihale tarihinde ihaleye girecekler için 'kişinin meranın bağlı olduğu köyde en az 6 aydır ikamet ediyor olması' şartı koşulmuş. Fakat kiralama ilk ihale sonunda gerçekleşmezse, bu şart ikinci ihalede ortadan kalkıyor. Yani dışarıdan gelen biri, köye ait meraları parayı bastırıp, kiralayabilecek ve etrafını tel örgüyle çevirttirip köy sakinlerine yasaklayabilecek. Köylüler, onlarca yıldır mera olarak kullandığı alanlara bir anda hayvanlarını götüremez olacak" dedi.

Meraların 'mera vasfının' korunması gerektiğini belirten, bunun ülke hayvancılığının gelişmesine, köyden kente göçün önlenmesine, küçük ve orta ölçekli hayvan besicisine verilen desteğe olumlu anlamda katkı sunacağını belirten İbişoğlu, "Bakanlık köye dönüşleri sağlamak, hayvancılığı geliştirmek adına hayvan başına destek veriyor. Kişi başı 300 koyun dağıtıyor. Ama öte yandan bu olumlu uygulamalarla çelişen bir mera düzenlemesi ortaya çıkıyor. Meraların ıslahı, hayvancılığa kazandırılması söz konusu ise başka çözümler bulunabilir. Bir merayı en iyi şekilde, bağlı olduğu köyün sakinleri korur ve geliştirir" dedi.

Kamuran KIZILBOĞA / TİRE (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tire haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tire haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tire'den meraların kiralanmasına tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı