TRABZON HABERLERİ

Ticari işbirliği için adım atıldı: Japon misafirler TTSO'da

DHA
04.04.2016 - 11:39Son Güncelleme :

Ticari işbirliği için adım atıldı: Japon misafirler TTSO'da

DHA

TRABZON, (DHA) - Doğu Karadeniz’de iş çevrelerinde incelemelerde bulunan JETRO Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Başkanı Yasuyuki Murahashı, Türk işadamlarının girişimcilikte Japon işadamlarına göre daha cesaretli olduklarını söyledi.

JETRO DOĞU KARADENİZDE

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO), Doğu Karadeniz inceleme ziyaretleri kapsamında, Trabzon’da da çeşitli temaslarda bulundu. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı DOKA tarafından ağırlanan JETRO Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Başkanı Yasuyuki Murahashı, İş Geliştirme Direktörü Makoto Nakamura ve Dış Ticaret Uzmanı Nesrin İşcan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek işbirliği konularında görüşmede bulundu.

TÜRKLER GİRİŞİMCİLİKTE DAHA CESARETLİ

Japonların iş ortamına girerken daha temkinli olduklarını ifade eden Yasuyuki Murahashı, Türklerin daha cesaretli olduklarını belirterek, “İnsanlar çok samimi ve güzel bir ortam var burada. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Herkesin birbirine yakın olmasının bu bölgenin karakteristik özelliği olarak düşünüyorum. Biz Japonlar olarak iş ortamına girerken biraz daha çekiniyoruz, daha temkinli yaklaşıyoruz. Türkler risk almaya daha cesaretli. Japon ve Türk iş adamlarının birbirine benzer tarafları da var, farklı yönleri de. Japonların Türk işadamları ile bu bölgede iş yapmalarından oldukça memnun kalacağız. Bunun için yatırım ortamını inceliyoruz“dedi.

JAPON VE TÜRK İŞADAMLARINA KAZAN KAZAN MODELİ ÖNERİSİ

Japon yatırımcılar ve iş adamlarına Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya hakkında bilgi aktardıklarını kaydeden Murahashı,” Türkiye ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yatırım imkânlarını iş adamlarımız ile paylaşacağız. Özellikle Orta Asya ve Kafkaslarda Doğu Karadenizli iş adamları ile işbirliği yapmanın avantajları var. Hem Türklerin hem de Japonların karşılıklı kazanacağı modeller var. Kazan kazan modeli gibi. Türk ve Japon firmaları bölgeyi ziyaret edebilir ve karşılıklı olarak kazanç elde edebilirler ”şeklinde konuştu.

JAPONLARLA İŞBİRLİĞİNE VARIZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu da, Türkiye’nin çevresinde özellikle Avrasya ülkelerinde uluslararası ticari sistemin oturmamasından dolayı Batılı iş adamlarının bu bölgelerle ticarete daha ihtiyatlı yaklaştığını dile getirdi. Buna karşın Türk iş adamlarının bu bölge ile yakın ilişkileri bulunmasından ötürü daha kolay iş yapma şansı yakaladığını anımsatan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu.

“Avrasya pazarında Türk girişimcisi risklere rağmen ticaret yapabiliyor. O bölgelerde yatırımlar gerçekleştiriyor. O bölgelerde ticaret hukuk sistemleri tam anlamıyla oturmadığı için batılı iş adamları bu bölgelerde ticaret yapmaya istekli olmuyor. Türk işadamları ile ya da Türk firmaları ile Avrasya pazarına girmek istiyorlar. Biz o bölgenin anahtarı olduk. Japon iş adamları ile bölgede yatarım yapmayı çok arzu ediyoruz Her türlü desteği vermeye hazırız. Japon yatırımcıları bölgemizde görmek istiyoruz.“

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Ticari işbirliği için adım atıldı: Japon misafirler TTSO'da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ticari işbirliği için adım atıldı: Japon misafirler TTSO'da haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:59
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı