VAN HABERLERİ

Terör mağdurlarından "yüksek kira" istenmesine tepki

AA / Cemal Aşan
29.02.2016 - 13:49Son Güncelleme :

- Van TSO Yönetim Kurulu, terör olayları nedeniyle çevre il ve ilçelerden kente göç etmek zorunda kalan ailelerden yüksek kira ücretlerinin talep edilmesine tepki gösterdi

Terör mağdurlarından yüksek kira istenmesine tepki
AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu, terör nedeniyle göç eden ailelerden yüksek kira istenmesinin ahlaki bir tutum olmadığını bildirdi.

Van TSO'dan yapılan açıklamada, son günlerde terör olayları nedeniyle çevre ve ilçelerden kente göç dalgasının başladığı anımsatıldı.

Göç nedeniyle özellikle barınma konusunda büyük sorunların yaşandığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlimizde gayrimenkul kiralamalarında belirlenen rayiç bedellerinin üzerinde spekülatif artışların gerçekleştiği kamuoyuna yansımaktadır. Takdir edileceği üzere zorunlu ya da isteğe bağlı olarak gerçekleşen göç hareketlerinde büyük mağduriyet ve travmalar yaşanmaktadır. Bu göç hareketlerini fırsat bilerek göç eden ailelere yönelik uygulanacak yüksek kiralama ve satış işlemleri, ticari ahlakla bağdaşmayacağı gibi geleneksel ev sahipliğimize de yakışmayacaktır. İlimizde yaşanan depremler sonucunda hemen hemen herkesin zorunlu göç faaliyetleri nedeniyle yaşadığı mağduriyetin bugün komşu il ve ilçelerimizden ilimize gelen kardeşlerimize yaşatılması ahlaki olmayacaktır."

Açıklamada, göç olayının toplumsal bir vaka olduğu vurgulanarak, "Bu vaka içinde yer alan insanlarımızı kucaklamamız gerekmektedir. Bu nedenle kiralama ve satış işlemlerine ilişkin kamuoyuna yansıyan yüksek bedelli kiralama ve satış işlemlerinden ivedilikle vazgeçilmesi ve spekülasyonlara sebep vermeden ticari ahlak ve etik kuralları çerçevesinde insani ve vicdani sorumlulukla hareket edilmelidir" denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Terör mağdurlarından "yüksek kira" istenmesine tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 13 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Terör mağdurlarından "yüksek kira" istenmesine tepki haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı