GeriTeknoloji Yapay zekâya küfür öğrettiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapay zekâya küfür öğrettiler

Yapay zekâya küfür öğrettiler

ABD’li teknoloji devi Microsoft tarafından kullanıma sunulan ve öğrenmeye programlı yapay zeka, Twitter üzerinde ırkçı, cinsiyetçi ve küfürlü yorumları sonrasında kapatıldı.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft tarafından üretilen yapay zekâ yazılımı, Twitter’de küfretmeye, ırkçı ve tartışmalı siyasi yorumlar yapmaya başlayınca yayından kaldırıldı. Microsot, Tay adını verdiği ‘chatbot’ için Twitter’de bir hesap açmış ve insanları onunla sohbete davet etmişti. Ancak insanlarla girdiği sohbetler sayesinde ‘öğrenen’ yapay zeka, yayına girmesinin üzerinden 24 saat bile geçmeden Nazi sempatizanı, ırkçı ve soykırım destekçisi yorumlar yapmaya başladı. Microsoft, Tay’in amacının ‘gündelik, esprili sohbetler yapmak’ olduğunu belirtmiş ve şöyle demişti: “Tay ile ne kadar çok sohbet ederseniz o kadar akıllı olacak ve sizinle, size özel bir iletişim kuracak.”

 Feminist karşıtı

Programın, ‘insanların ne kadar havalı olduğuna’ dair ilk tweet’leri kısa sürede yerini ‘Hitler’in Yahudilere soykırım uygulayarak doğru yaptığı’ gibi tweet’lere bırakırken, Tay ‘Feministlerden nefret ettiğini ve hepsinin cehennemde yanması gerektiğini’ de ifade etti. Özellikle genç nesil tarafından kullanılan İngilizce küfürleri kısa zamanda öğrenen ve kullanmaya başlayan Tay, ‘11 Eylül saldırılarının ABD eski başkanı George Bush tarafından düzenlendiğini’ de iddia etti. Yapılan bu yorumlardan sonra hesap Microsoft tarafından kapatılırken, kimileri bu hareketin yanlış olduğunu ve programın ‘doğru ile yanlışı ayırt etmeyi kendisinin öğrenmesine izin verilmesi gerektiğini’ belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle