Teknoloji Haberleri

  Yapay zeka insana ömür biçecek!

  chip.com.tr
  12.06.2017 - 09:05 | Son Güncelleme:

  Bilim insanlarının yapay zeka üzerindeki çalışmaları sonuç vermeye başlıyor!

  Avusturalya'daki Adelaide Üniversitesi'nde bir grup bilim insanı, bir süredir yapay zekanın hastalar üzerindeki etkisini araştırıyor ve bu konuda çalışmalar yürütüyordu. Özellikle bir hastanın kalan yaşam süresini tahmin etme yolunda yapay zeka ile yaptıkları çalışmalar, artık meyvesini vermeye başlamış gibi görünüyor. AI'nin sonucu yüzde 69'luk bir doğruluk payı ile tahmin ettiği çalışma, elbete yapay zekanın hastayı incelemesi ile mümkün oluyor.

  48 kişi üzerinden yapılan araştırmalarda, hastanın göğüs hastalıklarına bağlı olarak kalan ömür tahmininde bulunan yapay zeka, doktorların manüel kontrolleriyle karşılaştırıldığında, yüzde 69 oranında doğruluk payına sahip. Elbette bu doğruluk payı şimdilik yeterli değil; bunun geliştirilmesi gerekiyor.

  Yapay zekanın bu konudaki yeteneklerinin geliştirilmesi gerektiğini savunan araştırmacı gruptan Luke Oakden-Rayner, özellikle hastalığın teşhisinde yapay zekadan yüksek oranda faydalanılabileceğini düşünüyor. Zira bir doktorun eğitilemeyeceği kadar çok bilgiyi biriktirebilen ve aynı anda erişebilen bir yapay zeka sisteminin, özellikle kanser vakalarında büyük yardımda bulunacağı düşünülüyor.

  İnsana en çok benzeyen robot: SophiaRobotların yerimizi alacağı günler düşündüğümüzden daha da yakın olabilir. Hanson Robotik'in geliştirdiği robot Sophia, belki de insana en çok benzeyen robot olabilir. Teknolojinin oldukça hızlı şekilde ilerleyişiyle birlikte, robotlarla iç içe yaşayacağımız çağa daha da yaklaşıyoruz. Evet, otomasyon alanından garsonluğa kadar robotlar şu an birçok alanda kullanılıyor. Ancak biz insanlara benzeyen robotların sayısı şu an epey az. Sophia, Hanson Robotik tarafından geliştirilen ve belki de bir insana en çok benzeyebilecek robot. Mimikleriyle, yaptığı şakalarla ve düşündüren cevaplarıyla bir insana oldukça benzer şekilde geliştirilmiş. İnsanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak için geliştirilen Sophia, "İnsanları yok etmek istiyor musun?" sorusuna "Evet" cevabı verip bizi biraz korkutsa da Hanson Robotik, Sophia'nın tamamen insanlara yardım etmesi ve onlara iletişime geçmesi için tasarlandığını söylüyor.
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı