GeriTeknoloji Şifre girmeyi bitirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şifre girmeyi bitirecek

Şifre girmeyi bitirecek
refid:16915449 ilişkili resim dosyası

İşte Apple ve Google'ın dev planı: Çok yakında şifre girmek tarihe karışabilir.

Herkese açık bir PC'nin başında internette dolaştığınızı, Facebook hesabınıza baktığınızı ve çevrimiçi banka hesabınızı kontrol edip internet'den sipariş verdiğinizini ve bunların hepsini herhangi bir şifre girmeden yaptığınızı düşünün.

Bundan da iyisi, masadan siteden çıkış yapmadan kalktığınızı düşünün. Peşinizden şifrenizi kırmaya heveslenen bir kişi PC'nin başına oturduğunda tüm çabaları boşa gidecek, çünkü telefonunuz artık masanın üstünde değil.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Arabanıza oturduğuzda 'Çalıştır' düğmesine basmanızın yeterli olması veya alışverişte sadece telefonunuzu algılayıcının önünden geçirerek ödeme yapmanız gibi.

Apple şifreleri nasıl öldürecek

Apple, kimlik kartlarının, şifrelerin ve kredi kartlarının yerine geçecek teknolojiler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor.

Apple, geçtiğimiz sene Yakın Alan İletşimi veya NFC için şirketin Mobil Ticaret bölümünü yönetecek bir uzman kiralamıştı. NFC, birkaç santimetreden veri aktarımına izin veren, Bluetooth'tan çok daha güvenli bir teknoloji.

NFC ile ilgili patentleri alan Apple'ın NFC'yi iPhone 5'e entegre edeceği söylenenler arasında. Apple, hem PC hem de mobil cihazlar ürettiğinden NFC desteğini her ikisine de ekleyebilir.

Bir başka deyişle, Apple'ın iPhone'u evrensel bir banka kartına dönüştürmesi için tek yapması gereken bu uygun fiyatlı çipi cihaza yerleştirmek ve iPhone'u evrensel bir güvenli kimlik kartı haline getirmek için yapması gereken ise telefona bir parmak izi tarayıcısı eklemek.

iPhone'u evrensel bir bankamatik kartı olarak kullanmak biraz zaman alabilir ancak bizi şifrelerden kurtaracak olan kimlik kartı işlevi Apple cihazlarında bu senenin başlarında veya sonraki sene ortaya çıkabilir.

Google şifreleri nasıl öldürecek

Google CEO'su Eric Schmidt geçtiğimiz sene Android Gingerbread 2.3 ve sonraki sürümlerinin NFC'yi yazılımsal olarak destekleyeceğini açıklamıştı. Bundan sonrası, Google ortaklarının işlevi kendi cihazlarına eklemesine kalıyor.

Google, güvenliği artırma amaçlı cep telefonlarını birçok hizmetinde zaten kullanıyor. Google şifreniz başkalarının eline geçtiğinde, yeni şifrenizin cep telefonunuza gönderilmesini isteyebiliyorsunuz. Android'de de bazı uygulamaları kullanarak yüz tanıma ve iris tarama gibi işlevlere sahip olmak mümkün.

Henüz mevcut olmayan şey ise NFC ödemelerini ve biyometrik kimliği bir araya getiren bir sistem. Ancak Apple'ın telefonu banka kartı ve kimlik kartı olarak kullanmada öne geçtiğini düşündüğümüzde Google'ın gerekli adımları atacağından emin olabilirsiniz.

Görünüşe bakılırsa yakın zamanda şifreler ve kredi kartları olmadan da hayatımızı sürdürebileceğiz. Bu çok kolay olmayabilir ve başlangıçta gizlilik gibi konularda sorunlar yaşayabiliriz ancak teknoloji cep telefonlarında kullanılmaya başlandığından itibaren şifrelerin ve kredi kartlarının yerini alabilir...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle