GeriTeknoloji "Rekabetin önü açıldı!"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Rekabetin önü açıldı!"

"Rekabetin önü açıldı!"
refid:13353658 ilişkili resim dosyası

Avea, Turkcell'e verilen ceza ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu! İşte detaylar...

Avea, Turkcell'e kesilen ceza ile ilgili önemli bir açıklama yayınladı. İşte Avea'nın kendi ağzından önemli açıklama:

"Turkcell'e verilen ceza sektörde rekabetin önünü açtı"
Rekabet Kurulu, mobil pazarlama ve GSM hizmetleri pazarlarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak rakipleri aleyhine rekabeti bozması nedeniyle Turkcell'e 36,1 milyon TL idari para cezası verilmesine oy birliği ile karar vermiştir.

Kararda, Turkcell'in çeşitli firmalarla düzenlediği hediye kontör/dakika kazandıran kampanyalardan yalnızca kendi müşterilerini faydalandırması ve rakiplerini dışlaması konusundaki şikayetler dikkate alınmıştır. Kurul, Turkcell'in bu eylemlerinin hukuka aykırı olduğuna, Turkcell'in hakim durumunu rakip operatörler aleyhine fiili münhasırlık yaratmak suretiyle kötüye kullandığına verekabete aykırı uygulamalar gerçekleştirdiğine hükmetmiştir. Ayrıca bu uygulamalara son verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Turkcell'in hukuka aykırı eylemlerine son vermesine yönelik olarak alınan bu kararın GSM hizmetleri pazarının gelişmesi önündeki büyük bir engeli kaldırdığına dikkat çeken Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, kararla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Turkcell'in hukuka aykırı eylemlerine son verilmesine yönelik olarak oy birliği ile verilen bu karar mobil pazarlarda etkin ve sürdürülebilir bir rekabet ortamının tesisi için önemli bir adım. Rekabet Kurulu'nun vermiş olduğu bu karardan en büyük faydayı tüketiciler elde edecektir. Avea olarak rekabete ve bunu anayasal güvence altında tutan hukuk sistemine olan inancımız tamdır. GSM sektöründe rekabete aykırı tüm uygulamaların sona ermesi ve bu tarz rekabeti ihlal edici uygulamalara bir daha tevessül edilmemesi adına Rekabet Kurulu'nun bu kararında verilen mesajların doğru algılanması gerektiğine inanıyoruz. "

Bilindiği üzere, Turkcell'in çeşitli firmalarla düzenlediği hediye kontör/dakika kazandıran kampanyalarda ilgili firmalarla münhasır çalışmak suretiyle rakiplerini dışladığı ve sektördeki diğer operatörlerin bu kampanyalardan müşterilerini yararlandırmasının önünün kesildiği iddiasıyla kendisine yapılan şikayetleri değerlendiren Rekabet Kurulu, Turkcell hakkında 9 Ekim 2008 tarihinde bir soruşturma başlatmıştı. Bir yıldan daha uzun süren soruşturma sürecinde elde edilen bulgulara ilişkin olarak geçtiğimiz hafta sözlü savunmasını veren Turkcell, Rekabet Kurulu'nun soruşturma yapmaya yetkili olmadığı ve benzeri usuli itirazlarla birlikte, soruşturmaya konu pazardan elde ettiği gelirlerin ise toplam gelirlerinin cüzi bir kısmı olduğunu ileri sürerek, soruşturmanın sona erdirilmesini talep etmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle