GeriTeknoloji ODTÜ oyun geliştirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ oyun geliştirecek

ODTÜ oyun geliştirecek
refid:8943931 ilişkili resim dosyası

Dünyada 40 milyar Dolarlık pazar payına sahip oyun sektörüne ürünler geliştirilecek.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokenti'nde, dünyada 40 milyar dolarlık pazara sahip oyun sektörü için ürünlerin geliştirileceği “Oyun Teknolojileri ve Animasyon Merkezi” (METUTECH-ATOM) açıldı.

Merkezin açılışı dolayısıyla ODTÜ Teknokenti Galyum Blok'ta düzenlenen törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürü Ziya Karabulut, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdikleri için ODTÜ yetkililerine teşekkür etti. Türkiye'de katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi konusunda Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Karabulut, “Türkiye'nin geleceğinin bilgi ve teknoloji üretimine bağlı olduğunun bilincindeyiz” diye konuştu.
Karabulut, Türkiye'de 30 teknoparkın faaliyette olduğunu, yürütülen proje sayısının 2 bin 650'ye, patent sayısının da 160'a ulaştığını bildirdi.

ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Çilingir ise merkezin kurulmasında akademisyenlerden, öğrencilerden ve şirketlerden destek aldıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.


Oyun pazarına girecekler
Merkezde, oyun ve animasyon teknolojileri alanındaki AR-GE faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve mevcut fikirlerin ticarileşmesi hedefleniyor. “Ön kuluçka merkezi” sayesinde özellikle üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların fikirlerini ekonomik değere dönüştürmelerine fırsat tanınması amaçlanıyor.

Açık çalışma ofisleri şeklinde tasarlanan birimlerde faaliyet gösterecek öğrencilerden, fikirlerini gelir elde edilebilir niteliğe kavuşturmaları bekleniyor. Merkez bünyesinde verilecek temel eğitimler, girişimcilerin ürünlerini ticarileştirmeleri sürecinde yardımcı olurken, odaklandıkları konulara yönelik özel eğitimler ise projelerini geliştirmelerinde katkı sağlayacak.

Uluslararası araştırmalarda, müzik ve sinema sektörleri küçülürken, bilgisayar oyunları sektörünün büyüdüğünün ortaya konulduğu belirtildi.
Uzmanların bugün 40 milyar dolar hacmindeki oyun sektörünün 2011 yılına kadar 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettikleri bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle