GeriTeknoloji Microsoft'a "çılgın teklif"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft'a "çılgın teklif"

Microsoft'a "çılgın teklif"
refid:12978064 ilişkili resim dosyası

Bing Google'ı nasıl yener? Pek çok fikir duymuş olabilirsiniz ama bu kadar delicesini duymadınız.

Meşhur bir Amerikan dolar milyarderi olan Mark Cuban, çılgın fikirleriyle ve özgür yaşam tarzıyla yurtdışında oldukça iyi tanınıyor.

Cuban, Microsoft'un arama motorunda Bing ile Google'ı yenebilmesi için 1 milyar dolarlık bir formül ortaya attı. Yasal olmayan ama bir o kadar akıl çelici olan bir fikir basitçe internet sitelerine rüşvet vermek!

Microsoft'un Bing'e yatırdığı milyarlarca dolara üzülen Cuban, Microsoft'un böyle uğraşacağına internetin en çok trafik alan 1.000 sitesine Google arama sonuçlarından çıkmaları için 1'er milyon dolar teklif etmesi.

Forbes'in en zengin 400 Amerikalı listesinde 139. sırada olan Cuban kendi yaşam tarzı için de "Etrafta oturup, saçını uzatıp, biranı içip Jethro Tull dinlerken; arama dünyasındaki güç dengesini nasıl değiştireceğini düşünmekten daha keyiflisi var mı?" diyor. Anlaşılan Mark Cuban için yapacak daha eğlenceli bir şey yok. Zaten ortaya attığı delice fikirler de bunun en güzel göstergesi.

Cuban'a göre bu 1.000 site alacakları parayı cebe atabilir ve Bing-Yahoo ikilisyle yapacakları antlaşma ile kaybettikleri arama motoru trafiğini fazlasıyla telafi edebilirler. Arama sonuçlarında en popüler sonuçlar çıkmazsa Google kullanımının çökeceğini düşünen Cuban, bu pakete Bing-Yahoo ikilisinden özel reklam fırsatları ve arama sonuçlarında üst sıralarda yerin garanti edilmesi karşılığında anlaşmaya varılabileceğini düşünüyor.

Cuban'ın fikri Bing'e milyarlarca dolar yatıracağına, tek kalemde 1 milyar dolar harcamak ve Microsoft'a çekici gelir mi bilinmez ama kanuni açıdan şirketi mahvedeceği neredeyse kesin. Microsoft gibi dev şirketler oldukça sıkı bir şekilde takip ediliyorlar ve piyasada rakipleri olması devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Rakipsiz dev şirketler devlet zoruyla parçalara bile bölünebiliyor. Cuban'ın oturduğu yerden oldukça yaratıcı ve akıl çelici fikirler üretebildiği bir gerçek, ama bu işin kanunen çok zor olduğu da bir gerçek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle