GeriTeknoloji Korsanların hedefi işlemci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korsanların hedefi işlemci

Korsanların hedefi işlemci
refid:8759888 ilişkili resim dosyası

Bilgisayar korsanları artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyor; yeni gözdeleri işlemciler.

Yazılımları hacklemek artık çocuk oyuncağı ve günümüzde yazılımla ilgili pek bilgisi olmayanlar bile bir yazılımı hackleyebiliyor. Ancak gerçek hackerlar artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyor; yeni hedefleri Mikroişlemciler...

Illinois Üniversitesi'ndeki bilim adamlarına göre yakın gelecekte bir yazılımı hacklemek artık çok önemli bir olay sayılmayacak. Çünkü onlara göre hackerların hedef tahtasında artık mikroişlemciler var. Yapılan yeni araştırmalar da gösteriyor ki, bilgisayarları saldırılara karşı çaresiz bırakmak için yongaları, daha doğrusu yonga içerisindeki entegre yazılımı değiştirmek artık mümkün ve bunun anlaşılması şu an için imkan dahilinde değil.

Konunun ciddiyetinin daha net anlaşılması için, araştırmacılar San Francisco'da gerçekleştirilen Usenix Workshop isimli güvenlik konferansında bu tip bir saldırının küçük bir uygulaması yapıldı.

Uygulama, Linux işletim sisteminin altında çalışan bir işlemcinin, hackerlara karşı nasıl tamamen çaresiz bırakıldığını göstermesi bakımından  oldukça önemliydi. Uygulamada saldırganların bilgisayarlara sızmasına olanak tanıyan komutların işlemciye girilmesinin ardından, bir işlemcinin hackerlara karşı nasıl biçare kaldığı ortaya çıktı.

Illinois Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının lideri konumunda bulunan Samuel King, bu durum için "gerçekten mükemmel şekilde hazırlanmış bir arka kapıya (saldırganların bilgisayara sızmasını sağlayan güvenlik açığı) benziyor" ifadesini kullandı. Gerçekten de, fark edilmesi bile neredeyse imkansız olan bu yöntem bilgisayar korsanları için yeni bir devir anlamına gelebilir. Bir işlemciyi "ele geçirip" bu yolla tüm bilgisayara sızmak korsanlar için bulunmaz bir kapı...

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle