GeriTeknoloji İstanbul Üniversitesi'nden elektrikli otomobil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Üniversitesi'nden elektrikli otomobil

İstanbul Üniversitesi'nden elektrikli otomobil
refid:27242257 ilişkili resim dosyası

Üniversitesi öğretim üye ve öğrencilerinin geliştirdiği yerli elektrikli otomobil ’YEREL T1’, Erzurum’da Yakutiye kent meydanına elle taşınarak getirildi.

TÜBİTAK’ın elektromobil yarışlarında birinci olan elektrikli otomobil ’YEREL T1’, bilimsel test kapsamında İstanbul’dan 15 Eylül’de yola çıktı. İstanbul Üniversitesi öğretim üye ve öğrencilerinin geliştirdiği ’YEREL T1’in Ankara, Samsun ve Trabzon’dan sonra 4’üncü durağı Erzurum oldu. Proje ekibi ’YEREL T1’yi uzun yolda test edildiğini, bilimsel çalışmanın tanıtılması amacıyla Türkiye turuna çıktıklarını bildirdiler.İstanbul Üniversitesinden elektrikli otomobil


Dört yolcu taşıma kapasitesine sahip YEREL T1’in tek şarjda 500 kilometre yol gittiğini anlatan ekip, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir, Çanakkale’ye giderek turu tamamlayacaklarını belirttiler.

Cumhuriyet Caddesinden ’Hazır, tut, kaldır’ komutları ile gençler tarafından kaldırılan elektrikli otomobil, kaldırıma çıkarıldı. Yine merdivenlerin inilmesi sırasında da gençler ’Hazır, tut’ kaldır’ komutu ile kaldırdıkları otomobili yine komutla yere indirdiler. Yakutiye Kent Meydanında denneme sürüşü yapılan ’YEREL T1’yi vatandaşlar ilgi ve merakla izledi, nasıl çalıştığı konusunda bilgi aldılar.

İstanbul Üniversitesinden elektrikli otomobil


Yorumları Göster
Yorumları Gizle