GeriTeknoloji iPhone'a yeni görev
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPhone'a yeni görev

iPhone'a yeni görev
refid:17815903 ilişkili resim dosyası

Bugüne kadar iPhone ile neredeyse her şeyi yapmıştık ama bu kadarını da kimse beklemiyordu.

iPhone'da GPS sistemi ve bazı uygulamalar sayesinde yanı başınızdaki taksi duraklarını, kafeleri ve daha birçok yeri görebiliyordunuz. Şimdi de Harvard Üniversitesi'nin araştırmacıları, iPhone'a mayınları bulduracak bir uygulama geliştirme peşinde.

Mayın bulma işlemi, normalde bir insanın bir metal detektörü ile toprak üzerinde gezinme yaparak, detektör bir şey bulduğu zaman da özel cihazlar ile dinleme gerçekleştirilerek yapılan bir işlem. Toprağın altında bir sürü metal mevcut olduğu için, bu işlem çok zahmetli bir hâl alabiliyor. Daha da kötüsü, operatörlerin mayın ararken mayına basıp ölme ihtimalleri de azımsanacak gibi değil.

Bu araştırma eğer iyi sonuçlanırsa mayın dedektörü operatörleri rahat bir nefes alabilecek zira bu araştırmadaki temel amaç toprağın içindeki metallerin mayın olup olmadığını anlayabilmek. Bu sayede operatör olmayanlar bile mayın bulma işlemi yapabilirler. Ayrıca bu uygulamanın mayın çözme işlemini de daha kolaylaştıracağı söyleniyor.

Şimdilik bu gizemli iPhone uygulaması ile ilgili bilinenler bu kadarla sınırlı. Bakalım ilerleyen günlerde daha neler göreceğiz?


Yorumları Göster
Yorumları Gizle