GeriTeknoloji iPhone 5 görücüye çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPhone 5 görücüye çıktı

iPhone 5 görücüye çıktı
refid:21449279-spot ilişkili resim dosyası

Teknolojiseverler ve tüketiciler tarafından merakla beklenen iPhone 5 görücüye çıktı. Beklendiği gibi yeni iPhone'un ekran genişliği 3.5 inçten 4 inçe çıktı.

iPhone 5'in satışa sunulmasıyla beraber eski sürüm iPhone'ların fiyatları da düştü. 8 GB kapasiteli iPhone 4'ler ABD'deki mobil operatörlerle yapılan sözleşme karşılığında ücretsiz verilecek. iPhone 4S'lerin 16 GB'lık modelinin fiyatı ise 99 dolar oldu. Bu anlamda Türkiye'de de iPhone 4 ve 4S'lerin fiyatlarının düşmesi söz konusu. iPhone 3 GS ise tarihe karıştı; zira Apple ilk kez bu model iPhone'u lansmanda kullanmadı.

 

 iPHONE 5 BÖYLE TANITILDI / FOTO GALERİ

iPHONE 5 BÖYLE TANITILDI / WEB TV 

iPhone 5'in özellikleri   

 

- iPhone 4 ve 4S'lere göre iPhone 5 yüzde 20 daha hafif ve ince bir yapıda bulunuyor.

 

- 3.5 inç'lik ekranı olan eski nesil iPhone'lara göre iPhone 5, 4.0 inç'lik ekranıyla artık kullanıcılarına daha yüksek bir çözünürlük sunuyor.

 

- A6 işlemci kullanan iPhone 5, önceki iPhone'lara göre tam 2 kat daha hızlı çalışıyor. Bu da uygulamaların çok daha hızlı çalışacağını gösteriyor.

 

- 8 megapiksel dahili kamerası olan iPhone 5, 3264x2448 piksel çözünürlüğünde fotoğraf çekimi yapabiliyor. Düşük ışık modunda da vasat olmayen fotoğraflara imza atabiliyor.

 

- iPhone 5 ile fotoğraf çekme hızı neredeyse yüzde 40 oranında arttı.

/images/100/0x0/563cb2a2f018fb32c8ec9cdf

 

- Panaroma özelliği sayesinde artık panaromik çekimler iPhone 5 ile yapılabilecek. Panaroma görüntü teknolojisi sayesinde farklı fotoğraflar bir araya getiriliyor ve ortaya çok daha geniş ve büyük fotoğraflar çıkıyor.

 

- 1080 piksel çözünürlüğünde video kaydı yapabilen iPhone 5, aynı zamanda video çekimi esnasında fotoğraf çekimini de olanak veriyor.

 

- Daha iyi bir ses desteğini kullanıcılarına sunan Apple, bu anlamda iPhone 5'te 3 mikrofona yer verecek.

 

- iPhone'ların hoparlörleri de küçüldü. iPhone 5'lerde yer alan hoparlörler önceki sürümlere göre yüzde 20 daha küçük bir yapıda bulunuyor. Mikrofonların biri ön kameranın yanında, ikincisi arka kameranın yanında, diğeri de iPhone'un alt bölümünde bulunuyor.

 

- Noice Cancelling özelliği sayesinde artık dış sesler daha az duyulacak ve kullanıcılar birbiriyle rahat konuşabilecek.

 

- iPhone 5'ler ile birlikte şarj kabloları da değişti. Yeni iPhone'ların şarj kablosu yüzde 80 oranında daha küçük ve dolayısıyla hafif.


- Tam ekran modu sayesinde artık kullanıcılar herhangi bir içeriği tam ekran olarak görüntüleyebiliyor ve böylece çubuklar da görüntüyü bozmuyor.

 

- E-mail'lerde de değişiklik yapıldı. iOS 6 ile birlikte e-postalarda VIP dönemi başladı. Kullanıcılar artık istediği kişilerden gelen e-postalardan bildirimler sayesinde haberdar olacak Tıpkı Facebook, Twitter ve diğer birçok uygulamada olduğu gibi. iPhone 3G hariç tüm cihazlarda bu özellik olacak.

 

- Yine iOS 6 ile birlikte Passbook özelliğiyle de tanışıyoruz. Passbook ile kullanıcılar sinema bileti, hediye veya biniş kartı gibi şeyleri iPhone'larıyla alacak.

 

- iPhone'lar arası fotoğraf paylaşılabilecek. Kullanıcılar bu fotoğrafları görüntüleyip yorum yapabilecekler.

 

- Siri artık rezervasyon da yapabilecek. Bu sayede kullanıcılar örneğin Sushi restoranına reservasyon yapıp Facebook üzerinden bunu paylaşabilecek.

 

- Yine iOS 6 ile birlikte iPhone 3G haricindeki tüm iPhone'larda otomatik SMS gönderimi mümkün olacak. Kullanıcılar bu şekilde aramalara cevap veremedikleri durumlarda meşgul olduğunu SMS olarak gönderebilecek.

 

- iPhone 5, tıpkı diğer iPhone'larda olduğu gibi siyah ve beyaz renkleriyle kullanıcılara sunulacak.

 

- Fiyatlara gelince... İki yıllık kontratlı modellerin fiyatları 199, 299 ve 399 dolar olacak. Fiyat, cihazın depolama kapasitesine göre değişiyor.

 

- 14 Eylül'de sipariş verilebilecek iPhone 5'ler 21 Eylül'de piyasaya sürülecek.

 

- Satışa sunulan ilk ülkeler ise şöyle: İngiltere, Kanada, ABD, Fransa, Singapur, Hong Kong, Almanya, Avustralya.

 

- 28 Eylül'den itibaren ise listede olmayan diğer ülkelerde yeni iPhone'ların satışına başlanacak.

 

- iPhone ve iPad'lere iOS 6, 19 Eylül tarihinde gelecek. Kullanıcılar cihazlarını bu tarihte güncelleyebilecek.

 

 - 112 gram ağırlığında.

 

- Ekran çözünürlüğü ise 1136x640

- iPhone 5 ile birlikte ilk kez kulaklıklar da değişti. Yeni topluzlu Apple kulaklığı EarPods, bu hafta içinde ABD'de satışa çıkıyor.

 

 

 

 

 

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle