GeriTeknoloji İnternet nihayet 3D oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternet nihayet 3D oluyor

İnternet nihayet 3D oluyor
refid:12246500 ilişkili resim dosyası

Bir süredir devam eden "3 boyutlu internet" çalışmaları sona yaklaştı: 3D internet nasıl olacak?

Ekran kartları oyunlar sayesinde gelişiyor. Bu gelişmiş ekran kartlarındaki modern grafik işlemciler de yeni imkanlar sunuyor. İki açık kaynak uygulama, donanım destekli 3D web grafikleri için bu güçlü GPU'lardan yararlanacak.

Khronos Group, WebGL çalışma grubunun detaylarını gösterirken SIGGraph 2009 kullandı. OpenGL API setindeki gelişmeleri de tanıttı.

WebGL ilk olarak Mart ayındaki Games Developer Conference'ta tanıtılmıştı. WebGL interneti iki boyutlu olmaktan çıkartmak ve üçüncü boyuta taşımak amacıyla geliştirilmiş bir proje.

Khronos yaptığı açıklamada WebGL'nin JavaScript'in OpenGL ES 2.0'a bağlantısını belirleyeceğini söyledi. Bu sayede OpenGL veya OpenGL ES destekleyen herhangi bir internet tarayıcı 3D grafikleri destekleyecek. WebGL, HTML 5 standartlarında açıklanan Canvas'tan da yararlanacak.

WebGL'in üyeleri arasında AMD, Ericsson, Google, Mozilla, Nvidia ve Opera var. Microsoft ve Apple'ın dahil olmaması dikkat çekici. Ancak katılmayanlar da karşı değil. WebGL, Apple'ın iPhone'da da kullandığı Safari internet tarayıcının 3D donanım hızlandırmasından faydalanmasını sağlayacak. Apple WebGL'e dahil olmasada OpenCL'de çok aktif bir üye.

Gelecek yılın ortalarında yayınlanacak olan WebGL, açık kaynak kodlu bir Web 3D standartı olarak internetin yüzünü değiştirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİRBİRİNDEN MUHTEŞEM 3 BOYUTLU 50 DUVAR KAĞIDI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle