GeriTeknoloji Google’ın Türk yazılımcısı: Silikon Vadisi’nde bahane dinlemezler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google’ın Türk yazılımcısı: Silikon Vadisi’nde bahane dinlemezler

Google’ın Türk yazılımcısı: Silikon Vadisi’nde bahane dinlemezler
refid:27828603 ilişkili resim dosyası

İnternet arama motoru Google’ın Türk yazılım mühendisi Soner Yılmaz, Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Yılmaz "Google ya da Facebook’ta staj bile yapsanız size Türkiye’deki gibi çay getirtip götürmezler. İş yaptırırlar mühendise yakın para verirler." dedi. Silikon Vadisi’nde bahane üretilmediğini ve dinlenmediğini anlatan Yılmaz, "Bizim en büyük eksiğimiz bu." diye konuştu.

Bir dönem Facebook ve Microsoft’un merkezlerinde çalışan Soner Yılmaz kısa süre önce Google’ın İsviçre’deki merkezinde yazılım geliştirme mühendisi olarak görev yapmaya başladı. Yılmaz deneyimlerini Silikon Vadisi'nde İş ve Staj İmkanları konulu panelde Turgut Özal Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı.

"YURT DIŞINI GÖRÜN"

Onlara Google’da işe girmenin zor ama mümkün olduğunu anlatan Yılmaz, "Herşey internette. Çok çalışınca kolay." dedi. Öğrencilerden kendi çalıştığı yerlere kesinlikle iş veya staj başvurusunda bulunmalarını öğütleyen Yılmaz, gençlerin çalıştıkları yerlere kesinlikle iş veya staj başvurusunda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Yılmaz bilgisayar mühendisliği alanında teknik ve sosyal anlamda gelişimin yolunun yurt dışından geçtiğine işaret etti.

"ÇOK FAZLA MÜLAKATA GİRİN"

Öğrencilere mülakat ve iş noktasında olabildiğince başvurularda bulunulmalarını öneren Yılmaz, "Kimse başvurdum olmadı demesin. 2 yere başvurup hazırlanmadıysan tabi ki olmaz." dedi. Genç mühendislere internette yapabilecekleri yüzlerce konu olduğu
hatırlatmasında bulunan başarılı yazılımcı ABD’de şirketlerin iş ve mülakat süreçlerini anlattı. Silikon Vadisi’nde Türklerin çok aktif olduğunu anlatan Yılmaz, "Yalnız kalmanız söz konusu değil. Çok fazla Türk var. İsviçre’de böyle değil." dedi.

"ÇAY GETİR GÖTÜR YOK"

Google ve facebook’un stajyer çalıştırdığını belirten Yılmaz, "Orada stajyer olmak Türkiye’deki gibi çay getir götür anlamına gelmez. Öyle değil. İş yapıyorsunuz, iş yaptırıyorlar, programlar yazıyorsunuz. Mühendislere yakın, iyi maaş veriyorlar’ diye konuştu. ABD’de büyük firmaların mülakata aldıkları adaylardan kabataslak değil iyi kodlar yazılmasını istediklerini anlatan Yılmaz, ‘Slikon vadisinde alıştırma yok. ABD’liler. Bahane üretmiyorlar. Bahane dinlemiyor. Bir işi alıp başından sonuna kadar götüren insan çok kıymetli orada. Biz Türklerin eksiği bu." ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle