GeriTeknoloji Firefox az bellek harcasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Firefox az bellek harcasın

Firefox az bellek harcasın
refid:13227046 ilişkili resim dosyası

Firefox'un fazla bellek kullandığından mı şikayetçisiniz? Bu ücretsiz eklenti sizi çok şaşırtacak.

Pek çok işimizi internet üzerinde görmeye alıştığımızdan beri aynı anda daha fazla sayıda tarayıcı sekmesi açmaya da alıştık. Birden fazla konuyu istediğimiz sırayla takip edebilmemiz açısından bu oldukça kullanışlı bir durum fakat her açılan yeni sekmenin tarayıcı tarafından kullanılan bellek miktarını da arttırdığı bir gerçek. Üstelik konu Firefox olduğunda, son zamanlarda sık sık dile getirilen bellek harcama sorunu hemen akla geliyor.

Neyse ki Memory Fox adlı bir eklenti sayesinde artık Firefox kullanıcıları bu sorunu en azından kabul edilebilir oranda yaşayabilirler. En azından, eklentiyi geliştirenler böyle söylüyor.

Firefox ile 20 veya 25 sekme birden açacak olursanız, tarayıcının 1 GB'ın üzerinde RAM kullandığını görebilirsiniz. Daha az sekme bile açık olsa zaman içerisinde tarayıcı tarafından kullanılan RAM miktarı şişecek ve diğer uygulamalar için geriye daha az bellek kalacak. Memory Fox, Firefox tarafından RAM'de o anda aktif olarak kullanılmayan bölümleri temizleyerek kullanılan gelen RAM miktarını 1 GB'tan 100 MB seviyelerine çekebiliyor.

Bu eklenti henüz çok yeni olduğu için Mozilla tarafından "deneysel eklenti" sınıfında değerlendiriliyor. Bunun sebebi ise henüz yaygın olarak denenmemiş olduğu için performans sorunları doğurabilme ihtimali. Kullanıcı yorumlarında da memnun kalanlar kadar, beklediği etkiyi bulamayanlar da var.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle