GeriTeknoloji 138 bin cep telefonu barda kayboldu!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

138 bin cep telefonu barda kayboldu!

138 bin cep telefonu barda kayboldu!

ESET’in İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre bar ve puplarda her yıl 138 bin cep telefonu ve diz üstü bilgisayar unutuluyor. Unutulan bu cihazların %64’ünde her hangi bir güvenlik koruması bulunmuyor.

ESET, kaç tane telefon ve diz üstü bilgisayarın kaybolduğunu öğrenmek için İngiltere’de bulunan 600 bar ve pub ile birlikte çalıştı. Araştırma sonuçlarına göre İngiltere’de yıllık ortalama her barda 12 adet cihaz unutuluyor. Burada iyi haber şu; araştırmaya katılan barların %83’ü cihazların gerçek sahiplerine ulaştırılması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Çoğu gerçek sahibine tekrar ulaşıyor ama…

ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, “Özellikle işten çıktıktan sonra yanlarında bilgisayarları ile sosyalleşmeye gidenler, bu cihazları kolaylıkla gittikleri yerlerde unutabiliyorlar. Bu nedenle taşıdığımız diz üstü bilgisayar ya da cep telefonları özellikle de banka hesapları ile bağlantılı hassas bilgiler içeriyorlarsa, korunmaları oldukça önemlidir. Çünkü bu şartlarda cihazların yanlış ellere geçmesi çok büyük risk taşımaktadır” diye konuştu. Çalışmadan çıkan bir diğer sonuca göre; bulunan cihazların %61’i gerçek sahiplerine, %18’i ise polise teslim edilmiş.

Arada ne oldu?

Mark James, dijital cihaz kullanıcılarını uyarıyor: “Çalışmamızdan çıkan sonuca göre cihazların birçoğunun asıl sahiplerine geri dönmesi çok güzel bir haberdir. Fakat cihazlar geri dönmeden önce kimlerin eline geçip hangi bilgilerin dışarıya sızmış oalbileceğini kullanıcıların kendilerine sormaları gerekir. Öte yandan ‘cihazım kötü niyetli birinin eline geçerse eğer, beni zor durumda bırakacak her hangi bir şahsi ya da profesyonel bir veriye ulaşabilir mi? Eğer cevabınız evet ise, ki ben öyle olacağını düşünüyorum, cihazlarınızın güvenliği sizin önceliğiniz olmalıdır”.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle