Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 11:25

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Teknoloji Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Youtube paralı mı olacak?

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
hurriyet.com.tr 4 Eylül 2009
YouTube daha önce yapmadığını yapacak ve kullanıcılardan ücret alacak. Ama sandığınız gibi değil.

YouTube, büyük film stüdyolarıyla görüşme halinde. Filmleri internet üzerinden kiralayarak streaming izletmek üzere bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bu YouTube'un paralı olacağı anlamına mı geliyor? Hem evet, hem de hayır. Normal YouTube faaliyetleri, bu gelişmeden etkilenmeden film kiralama hizmeti sunulabilir. Elbette YouTube'dan bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Dünyanın en büyük arama hizmetini sunan Google, YouTube'un da sahibi. Gelen haberlere göre Google, Lions Gate Entertainment Corp, Sony Pictures ve Warner Brothers ile yaptığı görüşmelerde online film kiralama üzerine konuştu.

Bu kiralama hizmetinin ücret yönünden Netflix, Amazon.com ve Apple'ın iTunes hizmetine benzemesi muhtemel. Aynı hizmeti sunanların ortalama fiyatlarına bakılırsa ortaya çıkan tahmini kiralama ücreti 3.99 dolar oluyor.

YouTube dünyanın bir numarası olsa da ücretsiz bir hizmet ve reklam gelirleri dev bant genişliği masraflarını karşılamıyor. Amatör videolar pek reklam geliri getirmiyor. Profesyonel yapım videolar, reklam verenlerin daha çok hoşuna gidiyor ve bu yüzden de YouTube profesyonel videolara yöneliyor.

Reklamda ücretli içerik sağlayıcılar YouTube'un elini güçlendirse de YouTube reklamdan ziyade artık ücretli seyir sunmaya yöneliyor. Bu kiralama hizmetinin gelirleri YouTube'u zarardan kurtarıp, Google'ın kasasına ciddi rakamları akıtabilir.

YOUTUBE'UN EN ÇOK TIKLANAN VİDEOLARI
 

  Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Murat Özkan 04/09/2009 - 11:04
Sonra bir gün uçakta Başbakan'a sorarlar: "Efendim Youtube paralı oldu" ve yanıt şöyle olur: "Vallahi ben beleş giriyorum.. İsteyen herkes başarabilir" vb......
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
DENİZ KARLIGİL 04/09/2009 - 10:29
Bizde zaten engelli Youtube, binbir zahmetle oradan buradan yasadışı yollarla erişiyoruz. Bir engel de Youtube mi koyacakmış bize.. Valla kendisi kaybeder. İnternette her zaman ikinci bir alternatif vardır.. İnsanlar da onu baştacı eder bundan sonra..
Çok İyi %21 İyi %20 Normal %19 Kötü %18 Beğenmedim %20
Tuncay Tunç 04/09/2009 - 10:19
Olmaz öyle şey. Kimsede girmez zaten. Başka beleş bi site açılır.
Çok İyi %21 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
dragon rider
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet
Reklam için
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH