Eskişehir Haberleri

ESKİŞEHİR HABERLERİ

  TEI, Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek

  08 Şubat 2017 - 14:32Son Güncelleme : 08 Şubat 2017 - 14:32

  TEI, Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek


  ESKİŞEHİR,(DHA)- 'Turboşaft Motor Geliştirme Projesi' imza töreni Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit'in katılımı ile SSM Nuri Demirağ toplantı salonunda gerçekleşti.

  Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter'e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek. Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan ve TEI'nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacak.

  Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecek. Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi 'Milli Eğitim/Savaş Uçağı - T/FX' için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacak.
  -

  Etiketler:
  EskişehirBugün16 ºCAçık
  • Cmts13 ºC
  • Pazr15 ºC
  • Pzts17 ºC
  • Salı17 ºC
  • Çarş13 ºC
  • Perş13 ºC

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı