« Hürriyet.com.tr

Tavuğunu kaybeden Mudurnu, tarihini keşfetti

Tavukçuluk sektörünün krizle birlikte battığı Mudurnu, aslında bir tarih ve doğa cenneti. İstanbul ve Ankara’ya yakınlığıyla bilinen bu ilçeye bahar aylarında yapılacak bir gezi ilaç gibi geliyor. Ancak bu harikanın; güzelliğini yeni keşfeden bir kadın gibi ancak bu yıl kendini göstermeye başladığını da söylemeliyiz.

Hürriyet Haber
X
Eski konakları restore edip turizme açılan Mudurnu, bu gelişmeyi Bolu Valiliği ve Mudurnu Kaymakamlığı’nın birlikte yürüttüğü seferberliğe borçlu. Geçen sene konaklama tesisi olmayan kent bu yıl konak otelleriyle 100 yatak kapasitesine ulaştı.

Mudurnu, Anadolu’nun antik döneminden beri bilinen en eski yerleşim bölgelerinden. Ayrıca Selçuklular ve Osmanlıların da ilk yurtlarından biri. Osmanlılardan kalma eserlerden bazıları hálá ayakta. Eski camileri ve hamamı ile bir açık hava müzesi. Son yıllarda turistlerin gözde yerlerinden olan Mudurnu, Ankara’ya 200 kilometre, İstanbul’a ise 300 kilometre uzaklıkta. Yıldırım Beyazıt zamanında yapılan büyük cami ve hamam Mudurnu’nun simgesi sayılıyor. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman Camii görülmeye değer. Konaklardaki tahta oymacılığı görenleri hayran bırakıyor.

Bolu-Mudurnu arası 52 kilometre. İlçeye 6 kilometre kala Abant sapağı yakınlarında yol kenarında Saray Helva tesisleri var. Tesisin önündeki fabrika satış mağazasından alışveriş yapabilirsiniz.

Mudurnu’ya girişte yolun sağında Yarışkaşı Konağı oteli karşınıza çıkıyor. Burası gezinin ilk durağı olabilir. Mudurnu’ya özgü kabaklı gözleme ve Korova şurubunu burada tadın. Çıkışta yolun sağındaki Ağaçlarbaşı Nargile Kahvesi başka bir ideal mola noktası.

Artık ilçeyi yürüyerek gezmenin zamanı geldi. Biraz ileride Belediye ve Belediye Sanat Evi’nde yöresel el sanatları sergileniyor. 200 metre yürüdükten sonra yol sağdan Mudurnu deresinin yanından geçiyor. Burada Keyvanlar Konağı ile karşılaşıyorsunuz. Bahçesindeki lokantada yemek molası verin. Derenin kenarındaki Osmanlı dönemi yapılarından Armutçular Konağı da görülmeye değer. İç dekorasyonu bütünleyen işlemeler, tahta oymacılık sanatının tüm özelliklerini içeriyor. 1893’te yapılmış 28 odalı bu konak özel konut olarak kullanılıyor.

Konaktan sonra yukarıya doğru çıkarken Kanuni Sultan Süleyman Camii karşınıza çıkıyor. Restore edilmeyi bekleyen Haytalar Konağı’nın harap görünümü içinizi acıtacak ama başınızı kaldırdığınızda caminin arka tepesinde dört yıl önce restore edilmiş saat kulesini görünce moraliniz düzelecek. Kuleyi yakından görmek için asfalt yoldan kıvrılarak tepeye çıkarsanız Mudurnu’yu tepeden görebilirsiniz. Seyir bitince yola devam edin, dik yokuştan aşağıya inince sağa dönün. Saç soba imalatı yapan demirciler çarşısı karşınızda.

Biraz aşağıda Yıldırım Beyazıt Camii ve caddenin altında aynı adlı hamamı gezebilirsiniz. Yıldırım’ın 1382’de yaptırdığı hamamın ‘ilim yolunda ilerleyenlere’ vakfedildiği, mimarının Ömer Bin İbrahim olduğu kitabelerde yazılı.

KAPLICALARI ÜNLÜ

İlçeyi gezdikten sonra yürüyerek Demirciler Çarşısı’nın sonunda Kapankaya Vadisi’ne gitmenizi öneriyoruz. Biraz ileride karşınıza iki kaya çıkar. Devam edin. Dere kenarındaki patikadan Garipler Gölcükleri’ne ulaşacaksınız. Dik yamaç ve kayaları aştıktan sonra karşınıza önce Çoban Çeşmesi sonra Hisar Kalesi çıkar. Buradan seyredeceğiniz Mudurnu manzarası, tüm yorgunluğunuzu alır. Aşağıdaki Babas kaplıcaları, yolun kenarında ise 3 mağara var. 40 derece sıcaklıktaki bu suyun bazı hastalıklara iyi geldiği söylentisi yaygın. Mudurnu’nun 38 kilometre kuzey batısında, Ilıca köyündeki Sarot kaplıcasının suyu ise sülfatlı ve 66 derece.

Turna balığıyla meşhur Karamurat Gölü Adapazarı yolunun 35’nci kilometresinde. Koruma altındaki milli park Sülüklü Göl ise Mudurnu’ya 50 kilometre uzaklıkta. Burada piknik yapmak mümkün. Abant Gölü de Mudurnu’ya 13 kilometre uzaklıkta.

MUDURNU TURİZM İÇİN NELER YAPIYOR?

Mudurnu’da her sokakta karşınıza güzel ahşap ve taş evler çıkıyor. İlçede Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu tarafından belirlenen 215 sivil mimari nitelikli tarihi bina, planla korunacak 163 yapı, cephesi korunacak 5 yapı var. Bu nedenle Mudurnu’nun büyük bölümü 1992’de kentsel SİT alanı ilan edilmiş. Bolu Valisi Mehmet Ali Türker ve Mudurnu Kaymakamı Suat Yıldız’ın yürüttüğü çalışma Belediye Başkanı Metin Soygür’ün de desteğiyle sürüyor. Kaymakam Yıldız, 2001 krizinde tavukçuluk sektörü büyük darbe yiyen Mudurnu’nun kendine turizm yoluyla nasıl çıkış kapısı bulduğunu anlatıyor: ‘Merkezdeki iki tarihi konak ile bir konak görünümlü bina otel oldu. Bir köyde 6 dağ evi inşa edildi. Geçen yıl sıfır olan yatak kapasitesi şu anda 100’e çıktı. Kaplıcamızı termal tesis kurulması için ihaleye verdik. Bittiğinde yatak kapasitemiz 300’e çıkacak.’

Kaymakamlık kentin eski evlerine boya ve kiremit yardımı yapıyor. Şimdiye kadar 65 evin dış cephesi boyanıp çatısı onarılmış, 8 ev sahiplerince restore edilmiş. Kaymakamlık bazı konakları da sahiplerinden 20 seneliğine devralıyor. Restore edip turizm işletmecilerine ihale ediyor. Bir de turizm bürosu kurulmuş.

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın iki yıldır üzerinde çalıştığı ‘Mudurnu Bebeği’ni pazarlama yolunu arıyorlar. Bilkent Üniversitesi’yle birlikte Mudurnu üzerine yaptıkları kentsel tasarım planları yarışması, Kent ve Toplum Derneği ile yaptıkları Görünen Kent Mudurnu Projesi, Mudurnu’yu hayata döndürecek yardımcı çalışmalardan. Mudurnu Çarşısı’nın ve Armutçular Konağı’nın onarımı da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na rapor olarak sunulan çalışmalar. Bakanlık tur operatörlerine tanıtım çalışmaları yapıyor.

NASIL GİDİLİR?

Mudurnu üç ayrı yönden gelen karayollarının birleştiği bir yer. Bolu’ya uzaklığı 52, Abant’a 18 kilometre. İkinci yol bağlantısı Nallıhan üzerinden Ankara. Bu yol E-I karayolu ile birleşiyor. Ankara Mudurnu arası 200 kilometre. Üçüncü yol bağlantısı Akyazı üzerinden Adapazarı. Akyazı-Mudurnu arası 70 kilometre, 10 kilometresi stabilize, geri kalan bölümü asfalt. Adapazarı-Mudurnu arası 100 kilometre. Bu yolun 18. kilometresinde yol Çavuşderesi Köyü mevkiinden ayrılıyor ve Göynük ilçesine gidiyor. Göynük-Mudurnu 50 kilometre asfalt.

NEREDE KALINIR?

Turizm Danışma Bürosu:
0374-421 25 30 E-mail: bilgi@durnu.gov.tr

Keyvanlar Konağı: 9 odası ve 18 yatağı var. 2 kişi kahvaltı dahil hafta içi 60 milyon hafta sonlarında ve tatil günlerinde 80 milyon lira. Öğle ve akşam yemekleri alakart. Tel: 0374-421 37 50-51.

Hacı Abdullah Konağı: 7 odası var. Kapasitesi ilave yataklarla 16. Kişi başı hafta arası 20, hafta sonları 25 milyon lira. Tel: 0374-421 22 84.

Yarışkaşı Konağı: 15 odası var. Oda-kahvaltı kişi başına hafta arası 30 milyon hafta sonlarında 35 milyon lira. Gruplarda kişi başına 5 milyon TL indirim yapılıyor. Tel: 0374-421 36 04.

Değirmenyeri Tatil Köyü: Ağaçlıklar içinde 4 evden oluşuyor. Toplam 28 kişi kapasiteli. Yatak, sabah kahvaltısı akşam yemeği 50 milyon lira. Tel: 0374-421 26 77.

Babas Kaplıcaları: 7 odalı, 16 yatak kapasiteli. Günlük kişi başına 15 milyon, kahvaltı 2.5 milyon lira. Yemek için 5 kilometre ilerideki bir lokantaya ücretsiz servis aracıyla gidip geliniyor. Tel: 0374-421 36 88.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’nin Hayalet Köyü: Lübbey
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
25 yıldır dişli lapina balığıyla buluşuyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en zengin köyü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avatar filmine ilham veren park
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Eksi 30 dereceyi bulan soğukta yaşayan ilginç insanlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!