MUĞLA HABERLERİ

Tarihin tanıklarına sahip çıkılıyor

DHA
28.03.2017 - 15:43Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Tarihin Tanıkları-Anıt Ağaçlar Projesi kapsamında il sınırları içinde bulunan anıt ağaçların envanter çalışmaları yapılıyor.

Muğla'daki Tarihin Tanıkları-Anıt Ağaçlar Projesi kapsamında öncelikli olarak tescilli 265 anıt ağaç ve 6 anıt ağaç topluluğu tek tek dolaşılarak yaş, çap, boy, bünye, yapısal özellikleri, hastalık-zararlı durumları uygun tekniklerle ölçülüyor. GPS koordinatları alınan her ağaç Coğrafi Bilgi Sistemi'nde (CBS) kayıt altına alınıyor. Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda 54 adet anıt ağaç ve 1 adet anıt ağaç topluluğunun ölçüm ve incelemeleri yapılırken, 12 adet tescile aday anıt ağaç tespit edildi. CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, çalışma sonucunda elde edilen veriler ile ağaçların bakım, tedavi işlemleri yapılarak hasta ağaçların eski sağlıklarına kavuşturulacağını belirtti. Çevre peyzajı yapılarak anıt ağaç ve çevresinin görsel olarak düzenleneceğini kaydeden Gürün, "Alınan GPS verileri ile oluşturulacak olan yol haritaları, proje sonunda kurulacak olan web sitesi ve mobil uygulamaya aktarılarak ziyaretçilerin anıt ağaçları daha kolay ziyaret etmeleri sağlanacak. Yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan ve geçmişten bize miras kalan anıt ağaçların gelecek nesillere daha güzel ve sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla sürdürülen bu proje sonunda ilimizdeki tüm anıt ağaçlar bir rehber kitapta toplanarak belgelenecek ve ayrıca oluşturulacak olan prestij kitap da tüm ulusal ve uluslararası önemli kütüphanelere gönderilecek" dedi.

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Tarihin tanıklarına sahip çıkılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihin tanıklarına sahip çıkılıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı