Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tacize uğrayan kadın temizlikçiler işi bıraktı

  07 Ocak 2011 - 16:07Son Güncelleme : 07 Ocak 2011 - 18:39

  MARDİN’in Kızıltepe İlçesi’nde belediye tarafından temizlik işçisi olarak alınan ve dün işe başlayan 20 kadından 8’i, bir gün çalıştıktan sonra erkeklerin sözlü tacizleri ve gelen tepkiler üzerine işi bırakmak zorunda kaldı.

  KADIN GÖREVLİLER İŞ BIRAKTI / FOTO GALERİ

  MARDİN'İN FASLI KUMALARI

  AK PARTİLİ KADIN VEKİLDEN YILBAŞI SİTEMİ: "ÖZÜMÜZÜ KAYBEDİYORUZ"

  VEKİLİN SÖZLERİNE MARDİN'DEN TEPKİ

  Kızıltepe Belediye Meclisi, yapılan tüm işlerde kadın emeğinden daha fazla yararlanılması kararı aldı. Karar kapsamında belediyenin temizlik işlerini ihale ettiği şirketin 120 çalışanından 20’sini kadınlardan oluşturdu. 20 kadın, dün Belediye Başkan Vekili Şerife Alp ve encümen üyeleriyle birlikte dün görevlerine başlayıp ilçe merkezinde temizlik yaptı.

  İlçe merkezindeki Atatürk Bulvarı, Urfa Caddesi, Uğur Kaymak Bulvarı üzerinde görevlendirilen kadınlardan 8’i, bugün sözlü tacize uğradıklarını ileri sürerek işe gelmedi. İsimlerini vermek istemeyen kadın temizlikçiler, dün başladıkları görevlerinde sokaktaki erkeklerin tacizkar bakışlarına uğradıklarını anlattı. Kadınlar, "Bize sürekli Kızıltepe’nin temizliği kadınlara mı kaldı? Kadınların yeri evleridir. Bu kadınlar erkeklerin egemenliğine son bu vermek istiyor diye tepki gösterdiler. Bazı erkeklerin bakışları ve sözlü tacizleri üzerine arkadaşlarımızın bir kısmı işi bırakmak zorunda kaldı" dedi.

  Kızıltepe Belediye Başkan Vekili BDP’li Şerife Alp, temizlikte görevlendirilen kadınların bazı çevrelerden tepki aldığını söyledi. Alp, bu kesimlerin kadınların sokakta çalışmasının uygun olmadığı görüşünü savunduklarını belirtti. Alp, "Biz temizlikçi kadınlarımızın sonuna kadar yanında olacağız. Bu tepki gösterenleri boşa çıkaracağız. En yakın zamanda işe gelmeyen kadınlarla görüşüp, işlerine dönmeleri için ikna etmeye çalışacağız" diye konuştu.

  BELEDİYE BAŞKAN  VEKİLİ AÇIKLAMA YAPTI 

  Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, temizlikçi kadınların, sözlü tacizlere yönelik kendisine şu ana kadar bir şikayet gelmediğini söyledi. Kadınların mesai bitimine kadar görevleri başında olduğunu söyleyen Alp, "Temizlikçi kadınlarımız halktan ve esnaftan büyük ilgi gördü. Esnafımız kadınlara destek olacağı sözünü verdi. Vatandaşlarımız da kadın temizlikçilerimize büyük ilgi gösterip, çok duyarlı yaklaştılar" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 45 Yorum }
  • zekai çorapçı 7.1.2011 17:32:55
   ÇALIŞAN KATKI SAĞLIYAN EVDE VE İŞYERİNDE ÇOLUK ÇOCUĞU İÇİN ÖMRÜNÜ TÜKETEN BU ANALARA ,BACILARA HERŞEYDEN DAHA FAZLA SAYGI GÖSTERMEMİZ GEREKMEZ Mİ?
  • serkan ipek 7.1.2011 17:24:39
   Bdp nin orda nasıl belediye olduğunun kanıtı değil 2 dil 56 dilde taciz ederler Bdp nin de istediği bu cehalet
  • sinem derya 7.1.2011 17:20:26
   direnin sakın vazgeçmeyin, bir yerde kadın susarsa cehalet devam eder,
  • yilmaz kenan 7.1.2011 17:15:59
   lafa gelince ,ben adamim,erkegim diye bagriyorlar,...vallahi bu kadinlar kadar erkek degilsiniz,...
  • ÖZKAN CELAL 7.1.2011 17:14:14
   EDIRNE DEN TUTUNDA KARSA KADAR DUYARLI BIR MILLET DEGILIZ .
  • ÖZKAN CELAL 7.1.2011 17:05:40
   simdi bunun egitimle ne ilgisi var orda bir sürü okumus egitimli insanlarda var neden onlar müdehale etmiyor ayiplamiyor neden duyarli bir toplum degiliz neden tepki göstermiyoruz
   
  Haberlerİbrahim ÖzçimenboluvaliSiirtterör saldırısıEYPofsayt