Suriyeli muhaliflerden kimyasal silah itirafı

02 Ocak 2013 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ocak 2013 - 09:26

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu'nun siyasi danışmanı Bessam el Dade, kimyasal silah üretebilecek hammadde ve kapasiteye sahip olduklarını açıkladı. AA'ya konuşan El Dade, "Esad bu silahı kullanırsa, biz de karşılık veririz" dedi.

Anadolu Ajansı'nın Arapça yayın yapan internet sitesinde yayımlanan habere göre, AA muhabirine telefon aracılığıyla açıklamalarda bulunan El Dade, "(Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad bizi kimyasal silahla tehdit ederse, bizde de bu silahtan olduğunu bilmeli" ifadesini kullandı.

Suriyeli muhalif, "Ancak rejim güçleri bu silahı kullanmazsa biz de kullanmayız. Kullanırsak da sadece rejimin üs ve merkezlerini vururuz" diye konuştu.

Suriye ordusundan ayrılan uzman subaylar sayesinde ellerindeki hammaddeleri kullanabilecek kapasiteye eriştiklerini belirten El Dade, kimyasal silah kullanmaları durumunda uluslararası kamuoyundan gelebilecek olası tepkilere de şu soruyla karşılık verdi:

"Beşar bu silahı kullanırsa, uluslararası kamuoyu bizi koruyacak mı?"

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 42 Yorum }
 • Can Cengiz 2.1.2013 07:59:47
  Eğer isyancılar Suriye'de Esadcıların mahallelerini gazlayıp bir de "Evet biz yaptık" dese dünya karışır ama bizimkiler "Yok Esed yapmıştır" demeye devam eder. Mazallah o kimyasallardan biri de kazara(!) bu tarafa düşse yine misliyle cevap veremeyiz. Aynı isyancıların havan toplarındaki gibi...
 • H2 SO4 2.1.2013 00:56:22
  Kimyasal silah meselesi sanki muhalefetin propagandasiymis gibi bir his var icimde. Bakalim bu tehlikeli kovboyculuk oyunu ne zaman bitecek.
 • Ergin Demir 2.1.2013 00:09:17
  Muhaliflerin silahları organikmiş, yani zararsız.
 • Ozcan AYDIN 1.1.2013 23:46:57
  300-500 sene sonra tarih kitaplarının yazacağı olayları bizzat yaşıyoruz...
 • hasan coşkun 1.1.2013 23:07:53
  kimyasal silah üretmek o kadar kolaymı?saddam içinde benzeri şeyler üretildi sonra bir şey bulundumu?buluunmadı hem burda bu çapulcularda silah varsa bunlarmı üretti yoksa abd,ab veya türkiyemı verdı?ARTIK KARALI GİBİLER İRANI YEMEYE İLK ADIM OLARAK,DA SURİYENIN İŞİNİ BİTİRMEK İSTİYORLAR NE YAZIK,Kİ
 • Gariban Abi 1.1.2013 22:56:35
  Koskoca Türkiye Suriyedenmi korktuki Avrupa -Adb'den füze kalkan asker bilmem ne getirdiler?Hayır,Türkiye üfürse Suriye uçar,asıl amaç İran'a saldırı yapılacak ve İran'dan İsrail'e atılacak füzelerin vurulması içindir,yoksa füzelerin yerleştirildiği bölgemizdeki halka maske vb dağıtılırdı!Uyanın!
Sayfa Başı
Haberler2 aralık beyaz showkiralık aşkkiralık aşk yeni bölümkiralık aşk 63. bölümaşk ve maviaşk ve mavi 5. bölümaşk ve mavi yeni bölüm