Suriye'den savaş suçu sayılacak görüntüler

02 Kasım 2012 - 16:34Son Güncelleme : 02 Kasım 2012 - 17:03

Suriye'de asker ve milislerin, silahlı muhalifler tarafından hunharca infaz edilirken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler (BM), görüntülerin doğrulanması halinde savaş suçu sayılabileceğini açıkladı. PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Halep komutanının da Özgür Suriye Ordusu tarafından infaz edildiği bildirildi.

Sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan videoda, sayıları 10 civarında olan asker ve milisler, "Esad'ın köpekleri" diye bağıran Suriyelilerce tartaklanıp tekmelendikten sonra vurularak infaz edilirken görülüyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın sözcüsü Rupert Colville, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Diğer videolarda olduğu gibi, bunda da görüntülerdekilerin kim olduğunu ve nerede çekildiğini belirlemek zor. Bunu dikkatli bir şekilde inceleyeceğiz" dedi.

Colville, "Ancak öldürülen kişilerin, artık silah bırakmış olan askerler olduğu yönünde iddialar var. Bu yüzden, kuvvetle muhtemel ortada bir savaş suçu söz konusu" diye konuştu.

Videonun çekildiği iddia edilen 1 Kasım tarihinde, Suriyeli muhalifler ülkenin kuzeybatısındaki Serakib kentinde orduya ait üç ayrı kontrol noktasına saldırı düzenlemişti. Saldırılarda 37 askerin öldüğü bildirilmişti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün Esad güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalarda; 78'i asker, 104'ü silahlı muhalif ve sivil olmak üzere toplam 182 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bugün Suriye'nin İdlib şehrine bağlı Serakib'in tamamını ele geçirdi.

PYD LİDERİ DE İNFAZ EDİLDİ
Bu arada PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Halep komutanı Şaha Ali Abdo'nun ÖSO güçlerince öldürüldüğü açıklandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, ÖSO birlikleri ile PYD militanları arasında çıkan çatışmalarda esir alınan PYD'nin Halep komutanı (Nujin Derik kod adlı) Abdo'nun öldürüldüğü belirtildi.

PYD'ye yakın kaynaklar da haberi doğrulayarak, ÖSO'ya bağlı Selahaddin Eyyubi Tugayları'nın Ali Abdo'yu esir aldıktan sonra infaz ettiğini açıkladı.

PYD, Ali Abdo'nun ölümünün duyulmasıyla birlikte bu günü “Şehid Nujin Cuması” ilan ettiklerini ve çeşitli gösteriler düzenleneceğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud mahallelerinde PYD militanları ile ÖSO güçleri arasında çıkan çatışmalarda 19 ÖSO ve 40 PYD mensubu hayatını kaybetmişti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
 • hamit şalk 2.11.2012 18:15:33
  büyük resim diyorki,,,al petrolu al emeği,,,karşılığında al şu silahları birbirinizi vurun,,,ALLAH aklını işletmeyenlerin üzerine pislik yağdırır diyor ayet,,islam alemi bu kadar akılsız olmamalı, ,mazlum sadece kendini korumak için savaşır,herhangi bir ideal ,koltuk uğruna değil.....
 • alternatif düşünce 2.11.2012 17:55:30
  demek ki ÖSO pkk ile de savaşıyor? hem esada hem zamanında beslediği pkk ya ağır darbeler indiriyor..
 • Kemal Yılma 2.11.2012 17:36:48
  ÖSO denen katil sürüsü kaybetmeye mahkum! Esirleri infaz ederek, işkenceden geçirerek, adam kaçırarak savaşanlar asla kazanamayacaklar. Suudilerin verdiği parayla terör estiriyorlar ama sonları yakın. Suriye'nin bu halinden kazançlı çıkacaklarını sanan yöneticilerimiz de, bu videoyu bir izlesin.
 • 2Pac Shakur 2.11.2012 17:31:25
  bas bas bağırıyoruz bu adamlar teröristtir diye! alın işte birde bunlara yataklık yapıyor, suça, günaha ortak oluyoruz.
 • SADIK MERT TEZİŞ 2.11.2012 17:22:26
  BENCE BU MUHALİF DENEN GÜRUH, BİZDEKİ PKK BENZERİ VATAN HAİNLERİ. AMA TÜKİYEDEKİ BAZI İNSANLAR VE İKTİDAR HALA BUN U ANLAYAMADI MAALESEF. AYRICA TÜRKİYENİN MENFAATİ ESADIN GİDİP YERİNE KAOS ÇIKMASINDA DEĞİL, KALIP DÜZENİ SAĞLAMASINDADIR.
 • Batuhan Gures 2.11.2012 17:21:12
  Sonuna kadar Esad'ı destekliyorum ve bu teröristlerin derhal ülkemizden çıkarılmasını talep ediyorum.
Sayfa Başı
Haberleraöf sonuçlarıaöf sınav sonuçlarıaöf sınav sonuçları açıklandı mıAöf Final Ne ZamanMezopotamyayol üzeri lezzet duraklarıyolculukta yemek