HATAY HABERLERİ

Suriye’deki Türkmenler paneli

DHA
26.04.2017 - 16:54Son Güncelleme :
DHA

HATAY Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) "Geçmişten Günümüze Suriye’de Türk Varlığı ve Bayır-Bucak Türkleri“ konulu panel düzenlendi.
MKÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu ile Tarih Düşünce Topluluğu tarafından organize edilen,
moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu’nun yaptığı panele Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, araştırmacı yazar Ali Bademci ile Yrd. Doç. Dr. İsa Kalaycı konuşmacı olarak katıldı.
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, yaptığı sunumda Suriye'deki savaştan en çok Türkmenlerin zarar gördüğünü belirterek şu görüşleri dile getirdi:
"2011 yılında başlayan savaşla birlikte Türkmenler kendilerini muhaliflerin safında buldu. Bunun sebebi rejimin 60 yıl boyunca uyguladığı baskıcı politikalardır. Bu savaşta en büyük acıyı Türkmenler çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir. Biz Suriye Türkmen Meclisi olarak milli kimliğimizi korumak amacıyla mücadele etmekteyiz. Yeni Suriye’de eşit şartlarda eşit haklara sahip olarak yaşamak istiyoruz."

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden Suriye’deki Türkmenler paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 16 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suriye’deki Türkmenler paneli haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı