DİYARBAKIR HABERLERİ

Sur'daki terör operasyonu

AA / Aziz Aslan
24.02.2016 - 18:03Son Güncelleme :

- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde operasyon yapılan bölgeden tahliye edildikten sonra "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan 5 kişi üzerinde yapılan kriminal incelemede patlayıcı madde izi çıktı

Surdaki terör operasyonu
AA / Aziz Aslan

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde operasyon yapılan bölgeden tahliye edildikten sonra "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan 5 kişi üzerinde yapılan kriminal incelemede patlayıcı maddelerin izi tespit edildi.

Sur ilçesinde 18 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı bulunan mahallelerde terör örgütü mensupları tarafından kolluk kuvvetlerine karşı silahlı ve bombalı saldırı gerçekleştirildiği bölgeden tahliye edildikten sonra "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan baba F.A, kızları F.A. ve S.A, ile M.D. ve E.K'nın İl Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarında barut izi incelemesi yapıldı.

İncelemede, M.D, F.A, S.A, E.K. ve F.A'nın üzerinde TNT türü patlayıcı madde izi tespit edildi.

M.D, F.A, S.A, E.K. ve F.A. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadede suçlamayı reddetti. Nöbetçi mahkeme şüphelilerin tutuklanması yönündeki gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesini gösteren dosyadaki ihbarlar. Kriminal incelemelerde üzerilerinde çıkmış olan patlayıcı maddelere ait izler. Gizli tanık ve bilgi sahibi kişilerin beyanları. Görüntüler ve bölgede her geçen gün artan çatışmalara rağmen sivil unsurların çatışmaların yoğun olduğu bu bölgeyi çoktan terk etmiş olmaları gerekirken çatışmanın boyutu ve süre olarak uzun sürmesine karşılık bulundukları bölgeyi terk etmemişler. Bölgeden yaralı olarak çıktıktan sonra yaşamını yitiren kadının cenazesini örgüte müzahir yayın organlarında yer alan haberler ile komşuları tarafından bu kadının terör örgütü üyelerinin adeta 'annesi' olduğu şeklindeki beyanları dikkate alınarak şüphelilerin Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 maddesi gereğince silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanmasına karar verildi."

Öte yandan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheliler hakkında başlatılan soruşturmada tutuklanan 5 şüpheli ve yaşamını yitiren kadın hakkında gizli bir tanık ifade verdi.

Gizli tanık, yaralı tahliye edilen ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren F.A'nın her miting, gösteri ve yürüyüş öncesinde başına sarı, kırmızı ve yeşil renkte bez parçası bağlayarak ev ev dolaştığını, kadınları örgütlediğini savunarak, mahallede örgütü sevmeyen kadınları ise terör örgütü üyelerine bildirerek istihbarat görevi gördüğünü iddia etti.

Şüpheli S.A'nın ise Sur ilçesinde ablası ile silahlı terör örgütü üyesi olarak bulunduğunu ileri sürdü.

Sur ilçesinde 18 Şubat 2016'da F.A, M.D, F.A, S.A, E.K ve F.A operasyon yapılan bölgeden tahliye edilmiş, yaralı olarak çıkan 64 yaşındaki F.A. kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Otopsi işlemlerinin ardından cenaze ailesine teslim edilmiş, diğer şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Şüpheli 5 kişi, Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 maddesi gereğince "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Sur'daki terör operasyonu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 18 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sur'daki terör operasyonu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı