MERSİN HABERLERİ

Sulama birliğinden güneş enerjisi santrali

DHA
27.04.2017 - 13:31Son Güncelleme :
DHA

MERSİN’in Mut İlçesi’ne bağlı Sarıkavak Mahallesi’ndeki Kürkçü Köyü Sulama Kooperatifi, 1 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) kuruyor.
2014 yılında 1 megavatlık GES proje çalışmalarına başlayan kooperatif, 2015 yılında Toroslar EDAŞ’tan çağrı mektubunu aldı. Sarıkavak Mahallesi’ndeki 15 bin 250 metrekare arsa üzerine kurulacak 1,035 megavatlık projenin, 1 milyon 200 bin dolara mal olacağı açıklandı. Yaklaşık 7 yılda yatırımını amorti edeceği belirtilen tesisin verimlilik süresi ise 30 yıl.
Sarıkavak Mahallesi Muhtarı ve Kürkçü Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Halil Aktepe, santral çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:
"Mahallemizde içme suyuna 50 kuruş öderken, sulama suyumuzu 75 kuruşa mal edebiliyoruz. Sulama suyumuzu elektrikli motopomp vasıtasıyla getiriyoruz. Dolayısıyla bu projenin ilk çıkış noktası sulama maliyetlerimizi düşürmekti. İkinci olarak mahallemizde sulamaya elverişli 10 bin dönümün üzerinde arazi varken, biz bugün bin 500 dönümlük kısmını sulayabiliyor ve tarımsal anlamda değerlendirebiliyoruz. Amacımız sulanabilir tarım arazimizi maliyetleri düşürerek arttırmak ve tamamını sulayabilmek. Projemiz için gerekli alt yapı çalışmalarını yaptık. İncelemeler tamamlandı. Güneş verimliliği iyi olan arazi tespit edildi ve kooperatif olarak bu arsayı satın aldık. Yüklenici firma ile sözleşmemizi imzaladık. 10 aya kadar projemizi hayata geçirip, enerji üretmeyi düşünüyoruz."

Murat SÖZERİ / MUT(Mersin), (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Sulama birliğinden güneş enerjisi santrali hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sulama birliğinden güneş enerjisi santrali haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı