Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Stinger harekâtı

  29 Haziran 2012 - 00:00Son Güncelleme : 29 Haziran 2012 - 11:51

  Suriye’ye karşı angajman değişikliği kararı üzerine, Türk Hava Sahası’na yönelik ihlallere karşı kullanılacak Stinger füzeleri Kilis sınır taburlarına sevk edildi. Ardından Adana 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş sınırdaki birliklerde denetleme yaptılar.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik askeri angajmanın değiştirildiğini resmen tüm dünyaya duyurmasından sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) angajman değişikliğini hayata geçirmeye başladı. Bu kapsamda özellikle Türkiye Hava Savunma Sistemi’nin bölgeyi içeren kesimi iyice güçlendirilerek en hassas hale getirildi. Erdoğan’ın açıklamasından sonra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve diğer tüm Kuvvet komutanları karargâhta bir araya gelerek angajman kurallarının değişikliğine yönelik verdikleri emirlerin ne şekilde değiştirilip uygulamaya konulduğuna dair ast birimlerden bilgi aldı.

  GENERALLER SURİYE SINIRINDA / WEB TV 

  GENERALLERDEN SINIRDA İNCELEME / FOTO GALERİ

  Suriye tarafından Türkiye Hava Sahası’na yönelik hava ihlallerini anında tespit edip, herhangi bir şekilde uyarıya ihtiyaç duyulmadan “Hasmane tutuma karşı vuruşu” yapacak olan Stinger füzeleri ile uçaksavarlar bölgede takviye edildi. Bölgeye yakın birliklerden M 113 zırhlı personel araçlarına monteli Stingerler (Atılgan) ile Land Rover Defender 130 tipi askeri ciplere monteli Stingerler (Zıpkın) ateşe hazır hale getirilerek sınır boylarına konuşlandırıldı. Askeri yetkililer, hareketliliğin ana unsurunun Türkiye Hava Sahası’na yönelik geçmişte tolore edilen ancak yeni dönemde hedef haline gelen kısa süreli hava ihlallerini de içerdiğini belirterek, bölgeye, söz konusu silahların kullanımıyla ilgili uzman personel sevkiyatının da yapıldığı bilgisini verdiler.

  Omuzdan da ateşleniyor

  Kaideye monteli Stinger füzeleri 1.5 metre boyunda, 70 milimetre çapında ve başlığı ile birlikte yaklaşık 15 kilo ağırlığında. 5 kilometreye kadar menzili olan füzeler alçak irtifadaki düşman uçak ve helikopterlerine karşı kullanılıyor. Füze hedeften yayılan kızıl ve mor ötesi ışınlara yönelebiliyor. Yüksek isabet ve tahrip gücü özelliğine sahip bu füzeler gerektiğinde omuzdan da ateşleniyor.

  Kilis’ten kaydırıldı

  Gaziantep 5’inci Mekanize Zırhlı Tugayı General Ataman Kışlası’ndan dün sabah yola çıkan 12 araçlık askeri konvoy, Kilis’e doğru hareket etti. Aralarında Stinger kısa menzilli hava savunma sisteminin de bulunduğu askeri araçlara polis ekipleri eskortluk yaptı. Bazı yol güzergâhları da askeri araçların geçişi sırasında araç trafiğine kapatıldı.

  SINIRA SEVKİYAT BAŞLADI / FOTO GALERİ

  SURİYE SINIRINA ASKERİ SEVKİYAT / WEB TV

  Komutanlar sınırda

  Askeri araçların Kilis 2’nci ve 3’üncü Hudut Taburu’na girmesinin ardından Adana 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş de bölgeye geldi. Türkiye ile Suriye sınırında incelemelerde bulunan komutanlar, daha sonra Öncüpınar 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’nı ziyaret etti. 2’nci Hudut Tabur Komutanı Binbaşı Salih Üstündağ’dan brifing alan Tümgeneral Bostancı ve Tuğgeneral Güneş, sınırdaki birlikleri denetledikten sonra kentten ayrıldı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 67 Yorum }
  • bekir çelik 29.6.2012 14:35:59
   kamuoyunun gözünü boyamak için yapılan boş gösteriş.stingerler kara birliklerini korumak için işe yarar. tüm gelişmelere rağmen maalesef ordumuz çok donanımsız.
  • mustafa kutlar 29.6.2012 13:36:39
   turkıyenın stıngırdan baska hava savunma sılahları var ama onlarda yetersız ben turkıyenın tek hava savunma cavus egıtım bırlıgınde yaptım askerlıgımı bızzat canlı f16 lara tatbıkatta atesde yaptık sadece etkılı oldugumuz menzıl 3 4 kılometre cıvarıydı bu konuda baya gerıdeyız
  • vedat ak 29.6.2012 13:28:58
   çemberdeki 300 pkk lıyı bulsanıza? çembere alıp dağda kaybediyosunuz adamları.. 800 km lik sınırımı kontrol ediceksiniz???? fiyasko üstüne fiyasko yaşıyoruz. artık hiçbişeye inanmıyorum ben.
  • uluer kapçak 29.6.2012 13:20:26
   herkes yazmışda,stingerler işin son perdesidir,bölgede konuşlu çok isabetli vuruş güçüne sahip I-hawk(35 km) karadan havaya füzeleri mevcutdur ayrıca suriye karasularının dibinde en gelişmiş hava savunma sistemlerine (sea sparrow-17 km,rım 162 essm 50 km)sahip meko 200 tipi fırkateynimizde vardır..
  • Emre Gül 29.6.2012 13:05:53
   4 Temmuz'da uzun menzilli füze alım ihalesi var . Hükumet ancak tehdit aldığında bu işlere girişir . Milli Savunma Bakanlığı desen öyle bir Bakanlık yok gibi . Yarın bir gün Ayşe tatile 2. defa giderse o zaman akılları başlarına gelecek .
  • Alican Ahmetov 29.6.2012 13:02:50
   Memet bey benim Suriye`deki yonetim umrumda sanki. Yonetimi ele alirken hic mi milletin kani dokulmeyecek? Sanki bunu hicmi gormedik? Benim lafim 2 musluman ulkedeki vatandasa.Halk secti ESAD`i ha gercek ha yalan. Ben milleti severim yonetim gelip gecici.Butun yonetim seklinin kusuru var HALK`in YOK
  Sayfa Başı
  HaberlerAfrikaDünya turuAnnapurnaAğvasapancakandıraistanbulda sonbahar