Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Parke taşıyla çocuğun başına vurdu, bir genç kızı taciz etti... Başsavcılıktan son dakika açıklaması...

  DHA - AA
  24.06.2017 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Samsun’da 33 yaşındaki Osman Ç., 5 ay önce sokakta bisikletle gezen 9 yaşındaki A.M.A. isimli kızın başına parke taşıyla vurup kaçtı. Olay güvenlik kamerasına saniye saniye yansırken, polisin aradığı şüpheli, otogarda bir genç kızı taciz edince yakalanıp gözaltına aldı. Saldırgana her iki olay nedeniyle çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol kararı verildi. Başsavcılık bugün gündeme oturan ve büyük tepki çeken olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada saldırganın adli kontrol kararı sonrası hastanede gözetim altına alındığını belirtildi.

  Erzurum’da evinin perceresinden havalı tabancayla ateş ederek sokakta oyun oynayan 4 yaşındaki Sümeyye Boz ile 6 yaşındaki İkra Kaya’yı sırtından vuran 27 yaşındaki Ömer Murat Akçay’ın tutuklanmasının ardından, çocuğa yönelik bir şiddet haberi de Samsun’dan geldi.

  Merkez Atakum İlçesi’nde inşaat işçisi Osman Ç., 5 ay önce evinin önünde arkadaşlarıyla bisikletle gezen A.M.A. isimli kıza saldırdı. Eliyle arkasına gizlediği büyük bir parke taşıyla yavaşca gelen Osman Ç., arkası dönük kızın başına sert bir şekilde vurdu. Yere yığılan kız kendinden geçti. Şüpheli ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye sağlık ekipleri ve polis sevk edildi.

  Yaşanan bu olay bölgedeki bir güvenlik kamerasına da saniye saniye yansıdı. Ambulansla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan küçük kız, tedavi altına alındı. A.M.A. bir süre kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edildi. 


  2 AY SONRA TACİZDEN YAKALANDI, ADLİ KONTROL KARARI...
  Olayın ardından kaçan şüphelinin yakalanması için ise polis soruşturma başlattı. Güvenlik kamerası görüntüleri incelendi. Bu olaydan 2 ay sonra yine Atakum İlçesi’nde otobüs durağında otobüs bekleyen bir genç kıza tacizde bulunan Osman Ç., çevredekiler tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edildi. Polis tarafından gözaltına alınarak merkeze götürülen şüphelinin 9 yaşındaki A.M.A.’yı darp eden kişi olduğu güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edildi.

  Güvenlik kamerasındaki kişinin kendisi olmadığını savunan Osman Ç., böyle bir olayı hatırlamadığını ifade etti. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Osman Ç., her iki olay nedeniyle çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. AA'nın haberine göre zanlı, daha sonra Samsun Ruh Sağılığı ve Hastalıkları Hastanesinde gözlem altına alındı.  

  BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA
  Samsun’da 9 yaşındaki A.M.A. adlı kızın başına parke taşıyla vurup yaralayan ve bir genç kızı taciz edince yakalanan Osman Ç.’nin adli kontrolle serbest bırakılmasına yönelik eleştiriler üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada, basında yer alan haberlerde sanki bu kişi hakkında işlem yapılmamış algısı oluşturulduğu görüşü savunuldu. Şüpheli Osman Ç.’nin, parke taşıyla küçük kıza 5 ay önce saldırdığı, 2 ay önce de otogarda bir genç kızı taciz ettiği iddiasıyla yakalandığı belirtilen savcılık açıklamasında şöyle denildi:

  'KAMU DAVASI AÇILDI'
  "Haberde belirtilen ilk olay Samsun ili Atakum ilçesinde bundan 5 ay önce gerçekleşmiş olup, küçük kıza yapılan taşlı saldırı sonrasındaÿkaçan şüphelinin tespiti ve yakalanması için olayın hemen akabinde çalışmalar başlatılmıştır. Bu olaydan 2 ay sonra da 03 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen tacizden dolayı yakalanan şüphelinin ilk olayı gerçekleştiren şahıs olduğu güvenlik kamera kayıtlarından değerlendirilmiş, bu tespit üzerine O.Ç. isimli şahıs gözaltına alınmıştır. Şüpheli savunmasında taciz olayını kabul etmiş, ancak yaralama olayını kabul etmemiştir. Şahsın dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine akıl sağlığı yönünden muayene için hastaneye sevki sağlanmış, yapılan tetkikler sonucunda yüzde 40 oranında zihinsel rahatsızlığı olduğu belirlenmiştir. Bu rapor üzerine her iki olay nedeniyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol verilerek Samsun Ruh Sağılığı ve Hastalıkları Hastanesinde gözlem altına alınmıştır. Halen gözlem altında bulunan şüpheli O.Ç. hakkında taciz olayından dolayı 15.05.2017 tarihinde Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açılmış, küçük kız çocuğuna yönelik yaralama olayı ile ilgili soruşturma ise devam etmektedir.ÿKamuoyuna saygıyla duyurulur."

  AV. EPÖZDEMİR: 20 YILA KADAR HAPİS GEREKTİRİR
  İstanbul Barosu'na üye avukat Fırat Epözdemir konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Şüpheli, elindeki büyük bir taş ile, çocuğun kafasına çok sert bir biçim vurup kaçıyor. Bu durum iki şekilde değerlendirilebilir. Birincisi şüphelinin kastı 'yaralama' olabilir. İkincisi ise, şüphelinin kastı 'öldürme' olabilir. Olay bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şüphelinin, elindeki sert cisim olan taşla çocuğun kafa bölgesini sert bir biçimde hedef alması, kastın, 'öldürme' olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bunun da Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) karşılığı çocuğa karşı kasten öldürmeye teşebbüstür. Yani TCK'nın 82/1-e, 35'inci maddeleri gereği 13 yıldan 20 yıla kadar hapis gerektirir. " 

   

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı