« Hürriyet.com.tr

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Sonbahar geldi; hava serinliyor. Yaz sıcaklarından korkup tatile çıkamayanlara sesleniyoruz, hemen bavulunuzu hazırlayıp gidebileceğiniz en iyi tatil yerlerini sizler için seçtik.

Selim ONAT
X

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktasıBÖRDÜBET / MUĞLA

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Denizler soğumadan Akdeniz’in mavi sularında yüzmek için az bir zaman kaldı. Bir kanal aracılığıyla sık çam ormanının içine giren denizi burayı cennet kılıyor. Ormandaki kuş seslerini dinlemelisiniz. Her keseye göre konaklama imkânı var. (Marmaris)

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası KAPADOKYA / NEVŞEHİR

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Peribacalarında kızılın her rengi var. Bir kare yakalayıp deklanşöre basın. Yıl içerisinde burayı ziyaret eden 20 bin turist gibi balonla günbatımını izleyebilirsiniz. Atlı safari ve vadide trekking diğer seçenekler. Her keseye göre konaklama mevcut.

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası AFRODİSİAS / AYDIN

Güzellik tanrıçası Afrodit’e adanmış antik kent, havalar serinlemişken gidilecek en iyi yerler arasında. Yöre Ara Güler tarafından fotoğraflanınca, 1961’de antik kentte kazılar başladı. Yakınında hesaplı oteller, kamp alanları var. (Karacasu, Aydın)

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası ALAÇATI / İZMİR

Saffet Emre Tonguç, “Yakmayan güneşi, klimaya ihtiyaç duyulmayan geceleri ve renk şenliğiyle Alaçatı eylülde gidilecek en güzel yerlerden” diyor. Bütçelere göre değişen konaklama seçenekleri bulunuyor.(Çeşme)

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası KARAGÖL / ARTVİN

Karadeniz’in yüksek yerlerinde meyveler geç olgunlaşır. Şu an giderseniz onları dalından koparıp yiyebilirsiniz. Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan göl, çam ve ladin ağaçlarıyla çevrili. Konaklama için bir tesis yok. Çadır veya karavanla gidebilirsiniz. (Şavşat)

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası KAZDAĞI / BALIKESİR ve ÇANAKKALE

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Şelaleleri, göletleri ve efsaneleriyle Kazdağı ziyaretçilerini bekliyor. Mistik dağ köylerini, özellikle Adatepe’yi ziyaret edin. Ege’ye özgü zeytinyağlıları mutlaka tatmalısınız. Çadır kamplarında ya da butik otellerde konaklayabilirsiniz.

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktasıPOKUT YAYLASI / RİZE

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

1800 metre yükseklikten sonra normal koşullarda ağaç yetişmez ancak aldığı rüzgârlar neticesinde yayla çam ağaçlarıyla dolu. Demli bir bardak çay eşliğinde çimene yayılıp bulutların bir deniz gibi akıp gidişini izleyin. Tepedeki pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. (Çamlıhemşin)

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktasıURLA / İZMİR

Ayhan Sicimoğlu, “Çok sempatik bir belde; Malgaca Pazarı’nda ‘Urla katmeri’ni deneyiniz; Sanatçılar Sokağı’nda akşamüstü tur uatmayı ihmal etmeyin” diyor. Sakin ve sessiz sokaklarıyla huzur dolu. Konaklama ücreti tesise göre 150 lirayla 500 TL arasında.

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası ŞİLE / İSTANBUL

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Gezmek için sadece hafta sonunuz varsa direksiyonunuzu Şile’ye kırın. Burada 60 kilometre boyunca uzanan sahil ve keşfedilmeyi bekleyen 57 farklı köy var. Şile Kalesi ve Türkiye’nin en büyük denizfeneri burada. Yörenin ünlü bezlerinden almadan dönmeyin.

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası OLİMPOS / ANTALYA

Sonbaharın en iyi 10 tatil noktası

Caretta caretta’lar buranın kumsallarında yavruluyor. Bölge doğal sit alanı. Turkuvaz denizinde yüzün; Akçay Deresi’nin iki yakasına kurulmuş Olimpos antik kentini mutlaka görün. Konaklama ücreti tesisine göre; 79 lirayla 455 TL arasında.


Kaynak: Selim ONAT

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bilim insanları uyardı! Antarktika’nın altında 91 volkan tespit edildi
YazYaz
Antalya Demre'deki gizemli güzellik!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Her şeyi kuşlar şehirleri terk etmesin diye yapıyor!
YazYaz
Enerjik bir bayram tatili planlayanlara özel öneriler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Orta Avrupa'da bir utanç müzesi!
YazYaz
Denize girmek için son şans! Yurt içinde en güzel 10 yer