Dünya Haberleri

DÜNYA

  Son dakika... ABD'de kongre üyelerine silahlı saldırı... Yaralılar var

  Hürriyet Haber
  14 Haziran 2017 - 15:01Son Güncelleme : 14 Haziran 2017 - 19:34

  ABD'nin Washington kentinde düzenlenen silahlı saldırıda ABD'li Kongre üyesi Steve Scalise vuruldu. Reuters haber ajansı 15 ile 25 arasında Kongre üyesinin olayın gerçekleştiği bölgede bulunduğunu aktardı. Uzun namlulu silah kullanan saldırganın gözaltına alındığı ifade ediliyor. Beyaz Saray'ın açıklamasında Başkan Trump'ın olayla ilgili gelişmeleri takip ettiği ve olaydan 'derin bir üzüntü' duyduğu belirtildi. Olayda 5 kişi yaralandı. Olayda Texaslı Kongre üyesi Roger Williams'ın da yaralandığı belirtildi. Washington Post gazetesi, saldırganın 66 yaşında James T. Hodgkinson isimli bir adam olduğunu yazdı.

  ABD'li Kongre üyelerinin YMCA beyzbol sahasında maç yaparken silahlı saldırı gerçekleşti. Olayda Temsilciler Meclisi üyesi Steve Scalise vuruldu. Aralarında Scalise'in danışmanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. CNN'in haberine göre 50-100 kurşun sesi duyuldu.

   Alexandria Polis Departmanı, Twitter'dan yaptığı açıklamada yaralıların hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Scalise'nin ve silahlı saldırıda yaralanan iki polis memurunun durumunun 'stabil' olduğu ifade edildi. Polis, silahlı saldırının yaşandığı bölgeyi güvenlik çemberine alırken, olaya başlangıcından 3 dakika sonra müdahale edildiğini açıkladı. 

  Fox News'a bilgi veren Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee, Scalise'in kalçasından vurulduğunu ve durumunun iyiye gideceğini söyledi. Lee, saldırganın tüfekle ateş açtığını ifade etti.

  TERÖR SALDIRISI MI?

  Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD'nin başkenti Washington yakınlarındaki silahlı saldırını "terör saldırısı" olarak tanımlamak için henüz çok erken olduğunu bildirdi. FBI ve ABD polisi, ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Denetçisi Louisiana vekili Steve Scalise'nın da yaralandığı saldırıya ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  Soruşturmayı takip eden FBI görevlisi, "Saldırının bir terör saldırısı olduğunu söylemek için henüz çok erken, farklı bir çok açıdan soruşturmayı takip ediyoruz." dedi.

  Saldırıda özellikle vekil Scalise'nın hedef alınmadığını düşündüğünü belirten FBI görevlisi, suikastten şüphelenmediklerini ifade etti. ABD polisi ise, saldırıda yaralanan polis görevlilerin sağlık durumlarının hayati olmadığını kaydetti. Saldırganın sağlık durumu hakkında ise bilgi paylaşılmadı.

  "10 DAKİKA BOYUNCA ATEŞ ETTİ"

  ABD Başkanı Donald Trump'ın olay konusunda bilgilendirildiği belirtildi. Saldırganın olay yerinde gözaltına alındığı ifade ediliyor. ABD'li Senatör Jeff Flake ise saldırganın olay yerinde vurulduğunu ifade etti. Flake, saldırganın orta yaşlı, beyaz bir erkek olduğunu söyledi. Flake, saldırganın 10 dakika boyunca ateş ettiğini söyledi. 

  Trump, olay ile ilgili tweet'inde "İyi bir dost ve vatansever Louisiana'dan Cumhuriyetçi Steve Scalise, kötü yaralandı fakat tamamen iyileşecek. Düşüncelerimiz ve dualarımız onunla" ifadesini kullandı. 

  ABD’de bazı Kongre üyeleri, başkentte faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına para toplamak için beyzbol maçı yapıyor. Scalise de 1909’dan bu yana düzenlenen etkinlik öncesi antreman yaparken vuruldu.

  STEVE SCALISE KİMDİR?

  1965 doğumlu Scalise, ABD Temsilciler Meclisi üyesi. Scalise, Temsilciler Meclisi'nde partisinin grup başkanı ve Louisiana eyaleti temsilcisi. 

  Son dakika... ABDde kongre üyelerine silahlı saldırı... Yaralılar var

  Son dakika... ABDde kongre üyelerine silahlı saldırı... Yaralılar var

   

   

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı